14- 19 yaş gruplarında sporcu tatmini ve tutkunluğu arasındaki ı̇lişkinin çeşitli değişkenler açısından ı̇ncelenmesi Aydın ı̇li örneği
Investigation of the relationship between the sports taste and passion in the 14-19 age groups by various variables example of Aydin province
  1. Tez No: 786257
  2. Yazar: KADİR KULCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY DERECELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Yapılan araştırmanın amacı, sporcu tatmini ve tutkunluğu arasında seçili olan değişkenler çerçevesinde 14-19 yaş gruplarında incelenme olarak belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 Aydın İli Gençlik Spor İl Müdürlüğü' ne bağlı, Koçarlı Kapalı Spor Salonu ve Efeler Atatürk Kapalı Spor Salonunu müsabaka dönemleri içerisinde aktif olarak kullanan 175 lise sporcularını kapsamaktadır. Veri toplama aracı olarak Tutkunluk Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu ve Sporcu Tatmin Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda sporcu tatmini ve tutkunluk ölçeği puanında cinsiyet değişkeni değerlendirmesinde bireysel performans tatmini boyutunda; spor yapma süreleri değişkeninde; anne tutumu değişkeninde bireysel performans tatmini ve kişisel tedavi tatmini; baba tutumu değişkeninde bireysel performans tatmini; Antrenör tutumu değişkeninde kişisel tedavi tatmini; Sporcu psikoloğundan destek alma değişkeninde kişisel tedavi tatmini; Müsabakadan ötürü içsel konuşma değişkeninde ise eğitim öğretim tatmini arasında anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the research is to examine 14-19 age groups within the framework of the selected variables of athlete satisfaction and commitment. Material and Methods: The sample of the research includes 175 high school athletes who actively used Koçarlı Closed Sports Hall and Efeler Atatürk Closed Sports Hall affiliated with Aydın Provincial Youth and Sports Directorate during the competition periods in 2017-2018. The Commitment Scale, Personal Information Form, and Athlete Satisfaction Scale were used as data collection tools. Results: As a result of the research, a significant relationship was found between gender variable in athlete satisfaction and commitment scale scores individual performance satisfaction and personal treatment satisfaction; in terms of exercise time variable; individual performance satisfaction and personal treatment satisfaction in terms of mother's attitude variable; individual performance satisfaction in terms of father's attitude variable; personal treatment satisfaction in terms of coach's attitude variable; personal treatment satisfaction in terms of receiving support from an athlete psychologist; and educational satisfaction in terms of internal self-talk due to competition.