Niğde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı vardiyalı ve gündüz çalışan personelde yeme tutum şekli ve depresif belirti durumu
Eating attitude and depressive symptom status among personnel working in shift and daytime in Niğde Youth and Sports Provincial Directorate
- Tez No: 786276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma Niğde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı vardiyalı ve gündüz çalışan personelde yeme tutum şekli ve depresif belirti durumunun değerlendirilmesi amacıyla yapılmış, 266 gönüllü katılımcı ile tamamlanmıştır. Personellerde sosyodemografik özellikler için araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, yeme tutumunu değerlendirmek amacıyla Yeme Tutum Testi (YTT-40), depresif belirti durumunu değerlendirilmesinde de Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmamıza katılan katılımcıların yaş ortalaması 37.49±8.63 yıldır. Çalışmamızda yaşın ortalama değerleri ile çalışma şekli arasında anlamlı istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05). Ancak kadınlarda görülen yeme bozukluğu ve depresif belirti oranları erkeklerde görülenden daha yüksek bulunmuştur. Personellerin BKİ grupları ile yeme bozuklukları ve depresif belirti düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ancak BKİ değeri obez olan personellerde görülen depresif belirti ve yeme bozukluğu görülme oranı normal ve hafif şiman olan personellerdeki görülme oranından daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to evaluate the eating attitude and depressive symptom status of the personnel working in shifts and daytime working under the Niğde Provincial Directorate of Youth and Sports, and was completed with 266 volunteer participants. The Demographic Information Form prepared by the researcher for the sociodemographic characteristics of the personnel, the Eating Attitude Test (YTT-40) to evaluate the eating attitude, and the Beck Depression Scale to evaluate the depressive symptom status were used. The mean age of the participants in our study was 37.49±8.63 years. In our study, a statistically significant difference was found between the mean age and the way of working (p0.05). However, the rates of eating disorders and depressive symptoms in women were found to be higher than in men. No statistically significant difference was found between the BMI groups of the personnel and the levels of eating disorders and depressive symptoms. However, the rate of depressive symptoms and eating disorders seen in obese staff members was found to be higher than the rate in normal and mildly obese staff.