The relationship between alcoholic liver disease and non-alcoholic liver disease with obesity, diabetes and protein malnutrition
Alkollü karaciğer hastalığı ile alkolsiz karaciğer hastalığının obezite, diyabet ve protein yetersiz beslenme ile ilişkisi
- Tez No: 786275
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bariatrik cerrahi uygulanan hastalarda NAYKH prevalansı %37 ile %91 arasında değişmekte olup, bu prevalanstaki artış, santral obezitenin varlığı ile VKİ'deki artışla lineer orantılıdır. Alkolik hepatit, karaciğer hücrelerinin iltihaplanması ve yok edilmesiyle oluşan büyük karaciğer hasarından kaynaklanır; daha ani görünür ve çok ciddi olabilir. Hastalar tipik olarak sararma (sarılık), halsizlik, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ateş ile başvururlar. Obezitenin hayvan modellerinden alınan doku örneklerinde proteomik bir yaklaşımla yürütülen ve bu hastalıkta yer alan moleküler mekanizmaları açıklığa kavuşturmak için ilgili bilgileri sağlayan çok sayıda çalışmanın altını çizmek önemlidir; bununla birlikte, çalışmaların yorumlanmasında hayvan modellerinin sınırlamalarını ve bunların insanlarda obeziteye yönelik çıkarımlarını göz önünde bulundurmak gerekir. Son olarak, siroz, karaciğer hücrelerinin önemli bir tahribatını, karaciğerin yapısını önemli ölçüde değiştiren ve işlevlerini tehlikeye atan belirgin bir yara izi süreci (fibrozis) ile ilişkilendirir. Başlangıçta hastalar neredeyse hiç semptom göstermeyebilir, ancak evrimi devam ederse karında sıvı birikimi (assit), sindirim kanaması, davranış bozuklukları (ensefalopati) ve hatta karaciğer tümörü gösterebilirler.
Özet (Çeviri)
In patients undergoing bariatric surgery, the prevalence of NAFLD ranged from 37 to 91%, with the increase in this prevalence being linearly proportional to the increase in BMI, with the presence of central obesity. Alcoholic hepatitis is due to major liver damage with inflammation and destruction of liver cells; appears more abruptly and can be very serious. Patients typically present with yellowing (jaundice), malaise, nausea, vomiting, abdominal pain, and fever. It is important to highlight those numerous studies have been carried out with a proteomic approach in tissue samples from animal models of obesity, which have provided relevant information to clarify the molecular mechanisms involved in this disease; however, it is necessary to consider the limitations of animal models in the interpretation of the studies and their extrapolation to obesity in humans. Finally, cirrhosis associates a significant destruction of liver cells with a marked scarring process (fibrosis) that significantly alters the architecture of the liver, compromising its functions. Initially, patients may have almost no symptoms, but if their evolution continues, they may present accumulation of fluids in the abdomen (ascites), digestive bleeding, behavioural disorders (encephalopathy) and even a liver tumor.