Covid-19 pandemisinde sağlık personelinde fiziksel aktivite düzeyindeki değişim ve etkileyen faktörler
Changes in physical activity levels of health personnel and affecting factors in the covid-19 pandemic
- Tez No: 786290
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Physical Medicine and Rehabilitation, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızda COVID-19 pandemi sürecinde sağlık personelinde fiziksel aktivite düzeyindeki değişim ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmamız Haziran-Temmuz 2021 tarihleri arasında Yalova Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirilmiş kesitsel tipte tanımlayıcı bir araştırmadır. 385 kişi üzerinden sonuçlar değerlendirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Veri Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, pandemi dönemi nedeniyle, çevrimiçi anket formu ile elde edilmiştir. Normal Dağılıma uygunluk durumu Kolmogorov-Smirnov testi ile bakıldı. İki zamana göre normal dağılmayan verilerin karşılaştırılması Wilcoxon testi ile değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 33,4 olup sağlık sektöründe ortalama çalışma süresi 9,6 yıldır. Katılımcıların %48,8'i COVID 19 tanısı aldığı veya COVID 19 şüphesiyle takip edildiğini belirtti.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to examine the changes in the level of physical activity in health personnel and the affecting factors during the COVID-19 pandemic process. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional descriptive study conducted at Yalova State Hospital between June and July 2021. The results were evaluated on 385 people. Sociodemographic Data Form, International Physical Activity Questionnaire, Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale were used as data collection tools. The data were obtained by an online questionnaire form due to the pandemic period. The fitness for the Normal Distribution was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test. Comparison of the two time non-normally distributed data was evaluated with the Wilcoxon test. Results: The average age of the participants is 33.4 and the average working time in the health sector is 9.6 years. 48.8% of the participants stated that they were diagnosed with COVID 19 or were followed up with the suspicion of COVID 19.