Metabolik sendromlu ve periodontitisli bireylerde inflamatuar stres ve periodontal doku yıkımının incelenmesi
Investigation of inflammatory stress and periodontal tissue destruction in individuals with periodontitis and metabolic syndrome
  1. Tez No: 786289
  2. Yazar: REYHAN ŞENKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YEMENOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Metabolik sendrom ve periodontitis, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve toplumlarda giderek artan oranlarda görülen hastalıklardır. Her iki hastalık da sistemik inflamasyon ve insülin direciyle ilişkili olduğu için birbirlerini etkileme potansiyeline sahiptir. Periodontal hastalıkta arttığı düşünülen bazı parametrelerin metabolik sendromda da arttığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, metabolik sendrom ve periodontitis arasındaki ilişki göz önüne alınarak, IL-20'nin metabolik sendromlu bireylerdeki periodontal yıkım üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmamıza, sistemik ve periodontal olarak sağlıklı (KG, n=20), sistemik olarak sağlıklı ve periodontitisli (PG, n=20), metabolik sendromlu ve periodontal olarak sağlıklı (MG, n=20), metabolik sendromlu ve periodontitisli (MPG, n=20) olmak üzere 80 birey dahil edildi. Katılımcılardan biyokimyasal analizler için DOS ve serum örnekleri toplandı. İstatistiksel analiz için, Kruskal-Wallis H testi, Bonferroni düzeltmeli Post-Hoc Testi, Spearman analizi ve Ki-kare testi kullanıldı. Bulgular: DOS ve serumda ölçülen IL-20 değerleri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde en yüksek MPG'de bulundu (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: Metabolic syndrome and periodontitis are diseases that negatively affect the quality of life and are increasingly seen in societies. Since both diseases are associated with systemic inflammation and insulin resistance, they have the potential to affect each other. It is known that some parameters that are thought to increase in periodontal disease also increase in metabolic syndrome. The aim of this study is to evaluate the effect of IL-20 on periodontal destruction in individuals with metabolic syndrome, considering the relationship between metabolic syndrome and periodontitis. Material and Method: A total of 80 subjects who were systemically and periodontally healthy (KG, n=20), systemically healthy and periodontitis (PG, n=20), metabolic syndrome and periodontally healthy (MG, n=20), metabolic syndrome and periodontitis (MPG, n=20) were included in our study. Gingival crevicular fluid (GCF) and serum samples were collected from the participants for biochemical analysis. For statistical analysis, Kruskal-Wallis H test, Bonferroni corrected Post-Hoc Test, Spearman analysis and Chi-square test were used. Result: IL-20 values measured in GCF and serum were significantly higher in MPG (p=0.001).