Tribaloy 400 tozunun termal sprey kaplama ile uygulanması
Application of tribaloy 400 powder with thermal spray coating
  1. Tez No: 786331
  2. Yazar: ALPER KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Uçak Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek sıcaklıklarda üstün mekanik özelliklerini kaybetmeyen tribaloy 400 malzemesinin toz haline getirilmiş halinin termal sprey kaplama yöntemi ile uygunlanması üzerine çalışmalar yapılmıştır. Tribaloy 400 kaplamalar yüksek sıcaklıklarda sertliğini kaybetmemesi ve korozyona karşı dirençli olması sebebiyle tercih edilmektedir. Bu tez çalışmasında tribaloy 400 alaşımının toz halinin farklı parametreler ile kaplama geliştirme çalışmaları yapılmıştır ve istenilen mekanik özellikler ve mikroyapının elde edilmesi için çalışılmıştır. Birincil gaz miktarı, ikincil gaz miktarı, sprey mesafesi gibi parametrelerin değişiklikleri ile istenilen mikroyapı ve mekanik test sonuçları elde edilmiştir. Tez çalışmasında tasarım gereklilikleri olarak, havacılık endüstrisinde kullanılan gaz türbinli motorların, temas halinde ısınan parçaları baz alınmıştır. Bu parçaların çalışma şartlarında aşınma ve korozyon direncinin sağlanabilmesi için gerekli mekanik test sonuçları belirlenmiştir. Farklı parametrelerle kaplanan tribaloy 400 kaplamalar ile çalışmanın başında belirlenen tasarım gerekliliklerin elde edilmesi için kaplamalar gerçekleştirilmiştir. Bu kaplamalar mikroyapı ve mekanik olarak kontrol edilmiştir. Farklı parametreler ile kaplanan tribaloy 400 kaplamalar ile belirlenen tasarım gerekliliklerine sahip kaplama elde edilmiştir. Elde edilen kaplama mikroyapı ve mekanik testler olarak uygun sonuçlar vermiştir. Mikroyapı kontrolü için optik mikroskop kullanılmış olup, kaplamanın mikroyapı ile mekanik özellikler arasındaki ilişkisi incelenmiştir. Sonuç olarak tasarım gereklilikleri olarak belirlenen mekanik test sonuçları ve uygun mikroyapı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, studies were carried out on the application of the powdered form of tribaloy 400 material, which does not lose its superior mechanical properties at high temperatures, by thermal spray coating method. Tribaloy 400 coatings are preferred because they do not lose their hardness at high temperatures and are resistant to corrosion. It is highly preferred, especially in gas turbine engines, due to its oxidation and corrosion resistance against wear on friction surfaces and high temperature. The mechanical tests of the materials coated with different parameters were carried out and their controls were ensured. The desired microstructure and mechanical test results were obtained with the changes of parameters such as primary gas amount, secondary gas amount, spray distance. In the thesis study, the parts of the gas turbine engines used in the aviation industry that are heated in contact are taken as the basis for the design requirements. The necessary mechanical test results have been determined in order to ensure the wear and corrosion resistance of these parts under operating conditions. With tribaloy 400 coatings coated with different parameters, coatings were carried out to achieve the design requirements determined at the beginning of the study. These coatings were microstructural and mechanically controlled. With the tribaloy 400 coatings coated with different parameters, a coating with the specified design requirements was obtained. The obtained coating gave favorable results as microstructure and mechanical tests. An optical microscope was used for microstructure control and the relationship between the coating's microstructure and mechanical properties was investigated. As a result, mechanical test results determined as design requirements and suitable microstructure were obtained.