Recycling of Ti-6Al-4V alloy chip and its potential uses in polymer composites
Ti-6Al-4V talaşların geri dönüşümü ve polimer kompozitlerde potansiyel kullanımı
- Tez No: 786355
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZGÜR SEYDİBEYOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Morphology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Artan dünya nüfusu beraberinde hammadde ihtiyacının artmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle, kullan-at kültürüne sahip doğrusal bir ekonomiden, atık plastiklerin verimli bir şekilde yeniden kullanıldığı döngüsel bir ekonomiye geçiş zorunludur. Döngüsel ekonomi kaynakların onarıcı kullanımı yoluyla israfı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu tezin amacı, Ti-6Al-4V atıklarının mekanik öğütme yöntemiyle toz haline dönüştürülmesi, geri dönüştürülmüş Ti-6Al-4V tozlarının takviye malzemesi olarak araştırılması, epoksi ve polyester kompozit özelliklerinin geliştirilmesine dayanmaktadır. Bu tez, tıbbi implant endüstrisinden toplanan titanyum atık talaşların mekanik öğütme yöntemi kullanılarak micron boyutlarında toz haline getirilmesine odaklanmaktadır. Öğütme parametrelerinin, titreşimli diskli öğütme kullanılarak üretilen Ti6Al4V tozunun parçacık boyutu ve morfolojisi üzerindeki etkisi araştırıldı. Ti6Al4V talaşları, titreşimli bir diskli öğütme sisteminde çeşitli öğütme sürelerinde, hızlarında ve atmosferlerinde öğütüldü. Argon ve hava olmak üzere iki farklı öğütme atmosferinin etkisi incelenmiştir. Partikül dolgulu polimer kompozitler, geri dönüştürülmüş Ti6Al4V tozu kullanılarak geliştirilmiştir. Polimer kompozitlerin çekme dayanımı, eğilme dayanımı ve mikroyapısı gibi mekanik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing world population leads to an increase in the need for raw materials. Therefore, the transition from a linear economy with a disposable culture to a circular economy where waste plastics are efficiently reused is imperative. Circular economy, which is an economic and industrial system, aims to eliminate waste through restorative use of resources. The aim of this thesis is based on the mechanical pulverization of Ti-6Al-4V chip, the investigation of recycled Ti-6Al-4V powders as reinforcement materials, and the development of mechanical properties of epoxy and polyester composite. This thesis focuses on the recovery of Ti-6Al-4V chip collected from the medical implant industry into micronized powder using the milling process. The effect of milling parameters on the particle size and morphology of Ti-6Al-4V powder produced using vibratory disc milling was investigated. To accomplish this, Ti6Al4V chip were milled at various milling duration, milling speed and atmosphere in a vibratory disc mill. The effects of two different milling atmospheres, argon and air, were investigated. The particle filled polymer composites are developed using recycled Ti6Al4V powder. Mechanical properties, thermal properties, and microstructure of the polymer composites were investigated.