The role of information technologies in tax collection process management: Iraq General Tax Office / Baghdad Governorate sector case study
Vergi toplama süreç yönetiminde bilgi teknolojilerinin rolü: Irak Genel Vergi Dairesi / Bağdat Valilik sektörü örnek incelemesi
- Tez No: 786370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME GÖKTAŞ KULUALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bilgi teknolojisi, bir dizi kaynak aracılığıyla vergi tahsilatının zamanında yapılabilmesinde ve vergi kaçakçılığının azaltılmasında önemli bir rol oynar. Bu tez, tahsilat işlemlerinin mevcut biçimlerini, vergi kaçakçılığının etkilerini ve bilgi teknolojisinin rolünü çalışanların bakış açısından incelemektedir. Araştırmanın amacı, bilgi teknolojisi bileşenlerinin (bilgi yönelimi ve bilgi kaynakları) vergi tahsilatı ve vergi kaçakçılığı üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmacı, vergi kaçakçılığı, bilgi yönelimi, bilgi kaynakları ve vergi tahsilatı ile ilgili soruların yanı sıra çalışanların demografik değişkenlerine ilişkin sorulardan oluşan ve derleme kaynağı olarak kullanılan bir anket hazırlamıştır. Veri analizi ve hipotez testleri ile Bilgi Teknolojilerinin tüm boyutlarının Vergi Tahsilatı Süreç Yönetimini olumlu yönde etkilediği teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technology plays an important role in ensuring timely tax collection and reducing tax evasion through a number of sources. This thesis examines the current forms of collections, the effects of tax evasion and the role of information technology from the perspective of employees. The aim of the research is to determine the effect of information technology components (information orientation and information resources) on tax collection and tax evasion. The researcher prepared a questionnaire, which was used as a compilation resource, consisting of questions about tax evasion, information orientation, information sources and tax collection, as well as questions about demographic variables of employees. With data analysis and hypothesis testing, it has been confirmed that all dimensions of Information Technologies positively affect Tax Collection Process Management.