Pursuit of women's liberation in Virginia Woolf's Mrs. Dalloway and Alice Walker's The Color Purple
Kadın özgürlüğünün peşinde Virginia Woolf'un Mrs. Dalloway ve Alice Walker in The Color Purple
- Tez No: 786369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİLA HEIDARZADEGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Feminizm terimi, kadın erkek eşitliğini savunanlardan kaynaklanmıştır. Feminizm tüm dünyaya yayıldı, sonra fikri aldılar ve çok kültürlü feminizm Evrensel, feminist kimlik veya siyah feminizm olarak adlandırılan çerçeveye yerleştirdiler. Feminizm, kadınların kurtuluşu için feminist mücadele olarak bilinir. Bu bir soruyla başlar; kadınlar kişisel özgürlüklerin tanınmasını ve saygı duyulmasını talep edebilir mi? Bir yandan dünyada özgürlük ve demokrasiyi desteklemek için mücadele ediyorlar, öte yandan Feminizm, siyah kadınlar da dahil olmak üzere tüm kadınların özlemlerini karşılıyor mu, karşılamıyor mu? Bu tezdeki bu soruların cevabı, Virginia Woolf'un Mrs. Dalloway ve Alice The Color Purple Walker'ın adlı yapıtlarının katkılarıyla verilmiştir. Birinci bölüm feminizmin yanı sıra feminist düşünceden gelişen dalgaları ve özellikle üçüncü dalgayı iki temel kavram olan toplumsal cinsiyet ve ataerkillik ile ele alıyor. İkinci bölümde ise Virginia Woolf'un kadınları bilinçlendirmeye çalışarak Mrs. Dalloway'de ataerkil sistemi dil kullanarak nasıl eleştirdiği yer alıyor. Üçüncü bölüm, Alice Walker'ı ve The Color Purple'da siyah erkekler yüzünden çektikleri zulmü anlatarak Afrikalı Amerikalı kadınların çektiği acıya odaklanan katkılarını içeriyor. Sonuç olarak, bu tez yazarların ataerkil güçlere karşı kadının rolünü tasvir etme yollarını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The term feminism originated from those who defend the equality between women and men. Feminism has spread all over the world, then, they took the idea and placed it within the framework of what is called multicultural feminism Universal, feminist identity or black feminism. Feminism is known as the feminist struggle for women's liberation. This begins with a question; can women demand personal freedoms to be recognized and respected? They struggle for supporting liberation and democracy in the world, on the other hand, Does feminism fulfill the aspirations of all women, including black women, or not? The answer to these questions in this thesis is through the contribution of Virginia Woolf's Mrs. Dalloway and Alice Walker's The Color Purple. The first chapter includes feminism as well as the waves developed from feminist thought and particularly the third wave with the two key concepts of gender and patriarchy. The second chapter includes Virginia Woolf and how she criticized the patriarchal system using language in Mrs. Dalloway by trying to raise women's awareness. Chapter three includes Alice Walker and her contributions, focusing on the suffering of African American women by recounting their persecution because of black men in The Color Purple. In conclusion, the present thesis offers the ways that authors depict the role of women against patriarchal powers.