Côte D'ivoire from colonial rule to independence
Sömürge yönetiminden bağımsızlığa doğru Fildişi Sahili
- Tez No: 786378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜL SAMET ÇELİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın konusu sömürge yönetiminden bağımsızlığa Fildişi Sahili'dir. Bu çalışma ile sadece milliyetçiliğin uyanışına değil, eski sömürgeci güçle ilişkilerinde bugüne kadar onu yakalamaya devam eden bu ülkenin tarihinin öğrenilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Araştırma problemi, Fransa'nın, bağımsızlığından 62 yıl sonra Fildişi Sahili'nin egemenliğini baltalayan eylemleriyle ilgilidir. Araştırmanın amacı, Fildişi Sahili'nin egemenlik sorununu incelemektir. Bu ülkede sömürgeciliğin kökenleri, sebepleri ve sonuçları ile bağımsızlık prosedürleri gösterilirken, sömürgecilikten bağımsızlığa geçişin koşulları incelenecektir. Bu çalışma öncelikle sömürgeciliğin kökenlerini ve nedenlerini gösteren sömürgeciliğin başlangıcını, ardından çeşitli valiler tarafından kullanılan yöntemlerin vahşetini ortaya koyan ülkenin kolonizasyon stratejilerini ve son olarak 1960 neo-sömürge bağımsızlığının kanıtlarını inceleyecektir. Fildişi Sahili'nde sömürge yönetiminden bağımsızlığa geçiş, bu ülkenin tarihindeki en zor sınavdı. Köle ticareti yüzünden ülkedeki erkekler boşaltıldı. Fransa'nın kalkınması için doğal kaynaklarının talan edilmesi, ülkenin kalkınmasının gecikmesine neden olmaktadır. Ülke, medeniyetini ve kültürünü kaybetmiştir. Fransa'nın mevcut dış politikası, gerçek bir bağımsızlığa dair giderek daha fazla milliyetçi alarma neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study concerns Côte d'Ivoire from colonial rule to independence. With this study, it is aimed contributing not only to the awakening of nationalism but also to the learning of the history of this country which continues to catch up with it until today in its relations with the former power colonial. The research problem concerns the actions of France's undermining sovereignty of Côte d'Ivoire 62 years after its independence. The objective of the research is to investigate a problem of sovereignty of Côte d'Ivoire. It will be examined the conditions of the passage from colonial domination to independence while showing the origins, causes and consequences of colonial domination and the procedures of independence in this country. This study will examine first on the beginnings of colonization which shows the origins and causes of colonization then the strategies of colonization of the country which reveal the atrocity of the methods used by the various governors and finally the evidence of the neocolonial independence of 1960. The transition from colonial rule to independence in Côte d'Ivoire was the hardest test in the history of this country. The country was emptied of men because of the slave trade. Being plundered of its natural resources to develop France is the cause of the delay of the development of the country. It lost its civilization and culture. The current foreign policy of France causes more and more a nationalist alarm of a true independence.