XIX. yüzyılın ikinci yarısından günümüze kadar Fildişi Sahili'nde tasavvufî düşünce ve hayat
Sufi thought and life in the Ivory Coast from the second half of the XIXth century to the present day
- Tez No: 1021340
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAMİL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Sahra Altı Afrika'da İslam'ın yayılmasının anlaşılması, tarikatların bölgedeki merkezi rolünün incelenmeden mümkün olmadığı düşünülmektedir. Fildişi Sahili'nde İslam'ın kök salmasında Kādiriyye, Ticâniyye ve Hamâviyye gibi tarikatlar öne çıkarken, Senûsiyye ve Kādiriyye'den ayrılan ancak müstakil bir tarikat gibi hareket eden Mürîdiyye de önemli etkiler bırakmıştır. Kādiriyye'nin Fildişi Sahili'ne İslam'ın ilk yayılma dönemlerinde ulaştığı, Ticâniyye'nin ise XIX. yüzyıldaki sömürgecilik döneminde bölgeye nüfuz ettiği kabul edilmektedir. Kādiriyye, Küntiyye ve Fâzıliyye gibi kollarla temsil edilirken, Ticâniyye'nin Niyâsiyye ve Hamâviyye gibi kolları bölgede etkili olmuştur. Bu tarikatlar, kolektif eğitim sistemine dayalı yapılarıyla İslam'ın yayılmasına katkı sağlamış; ülkede canlı bir tasavvufî hayat oluşmasını temin etmişlerdir. Fildişi Sahili'nde tarikatlar yalnızca dinî alanda değil, toplumsal ve kültürel alanlarda da etkili olmuş, hoşgörü, toplumsal aidiyet ve ahlaki gelişimi teşvik etmiştir. Ayrıca, toplumsal anlaşmazlıkların çözümünde ve siyasi bağlılık oluşturulmasında etkin bir rol oynamışlardır. Bazı uygulamaları eleştiriye açık olmakla birlikte, tarikatlar ve onların aracılığıyla yayılan tasavvuf anlayışının, İslam'ın bölgede yerleşik hale gelmesine ve toplumsal bilinç düzeyinin yükselmesine kayda değer katkılar sağladığı değerlendirilmektedir. Manevi, dinî ve kültürel yapılarıyla bu topluluklar, Fildişi Sahili'nin İslâmî anlayışına etki ettiği gibi, Müslüman olmayan topluluklar üzerinde de faklı oranlarda tesirde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The comprehension of Islam's spread in Sub-Saharan Africa is deemed unattainable without an in-depth analysis of the pivotal role played by Sufi orders in the region. In the context of Côte d'Ivoire, the Qadiriyya, Tijaniyya, and Hamawiyya orders emerged as central actors in the establishment of Islam, while the Sanusiyya and Muridiyya—an offshoot of Qadiriyya operating as an independent order—also exerted considerable influence. It is generally acknowledged that the Qadiriyya order arrived in Côte d'Ivoire during the initial phases of Islam's expansion, whereas the Tijaniyya order made its mark during the colonial era of the 19th century. The Qadiriyya is represented through branches such as the Kunti and Faziliyya, while the Tijaniyya has exerted its influence through branches like Niasiyya and Hamawiyya. These Sufi orders, characterized by their collective educational frameworks, significantly contributed to the dissemination of Islam and the cultivation of a dynamic Sufi tradition within the region. In Côte d'Ivoire, these orders have exerted influence beyond the religious sphere, profoundly shaping social and cultural domains. They have promoted values such as tolerance, social cohesion, and moral development. Furthermore, they have played instrumental roles in conflict resolution and the establishment of political allegiances. While certain practices have faced critique, it is broadly recognized that the Sufi ethos propagated by these orders has substantially contributed to the entrenchment of Islam in the region and the elevation of societal awareness. Their spiritual, religious, and cultural frameworks have not only shaped Islamic identity in Côte d'Ivoire but have also left an imprint, to varying degrees, on non-Muslim communities.