Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi hastanesi asistan hekimlerinin teletıp (uzaktan sağlık hizmetleri) hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Tekirdag Namik Kemal University Hospital resident physcians evaluation of the level of knowledge and attitudes about telemedicine (remote HEALTH services)
- Tez No: 786394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN ÇEVİK VAROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi asistan hekimlerinin teletıp hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumlarını araştırdığımız aynı zamanda teletıpla ilgili farkındalık oluşturmayı amaçladığımız çalışmamıza 192 kişi dahil edilmiştir. Asistan hekimlerin rızası alınarak yüz yüze ve online anket yoluyla 1 Haziran 2022- 1 Ekim 2022 tarihleri arasında yürütülen bu çalışma gözlemsel tipte kesitsel bir çalışmadır. Anketteki ilk 6 soru katılımcıların sosyodemografik özelliklerini tanımlamak amacıyla, geriye kalan 30 soru ise katılımcıların teletıp uygulamaları hakkındaki görüşlerini tespit etmek amacıyla oluşturulmuştur. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri incelendiğinde; %47,4'ünün kadın, %52,6'sının erkek olduğu, %67,7'sinin dahili bilimlerde, %25'inin cerrahi bilimlerde, %7,3'ünün temel bilimlerde çalıştığı ve yaş ortalamalarının 29,9 olduğu görülmektedir. Çalışmamızda katılımcıların, %77,6'sının teletıbbın gelecek sağlık sistemi için faydalı olacağını düşündüğü, %74'ünün pandemi sürecinin teletıbba bakışını etkilediği ve %64,1'inin teletıbbı kendi branşında uygulanabilir gördüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
192 people were included in our study, in which we investigated the knowledge level and attitudes of resident doctors of Tekirdağ Namık Kemal University Hospital about telemedicine and aimed to raise awareness about telemedicine at the same time. This investigation, an observational type cross-sectional study, was carried out between June 1, 2022 and October 1, 2022 using face-to-face and online surveys with the permission of the resident physicians. The questionnaire's first six questions were designed to describe the sociodemographic details of the participants, and the remaining 30 questions were intended to elicit their perspectives on telemedicine procedures. When the sociodemographic details of the participants are looked at, it can be noted that they are, on average, 29.9 years old, 67.7% work in internal sciences, 25% work in surgical sciences, and 7.3% work in fundamental sciences. In our survey, it was found that 77.6% of participants believed that telemedicine would be advantageous for the future health system, 74% said that the pandemic process had an impact on their perception of telemedicine, and 64.1% believed that telemedicine could be applied in their field.