Türk toplumundaki bireylerin ebeveyn ilişki algısı ile genç yetişkinlikte eş seçme stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the perceptions of the parent relationship of individuals in Turkish society and the match selection strategies in youth adult
- Tez No: 786395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TUTGUN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Algılanan ebeveyn ilişkisi, bireyin annesi ile babasının ilişkisini algılama şeklidir. Eş seçme stratejileri, kişinin eş seçimi yaparken kullandığı stratejiler, eş seçerken önemsediği kriterleri kapsamaktadır. Bu araştırma, bireyin algıladığı ebeveyn ilişkisi ile eş seçme stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi basit rastgele örneklem yöntemiyle seçilen Samsun ilinde yaşayan 18-40 yaş arası 224 genç yetişkin birey (121 kadın ve 103 erkek) oluşturmaktadır. Araştırma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeline göre yapılmıştır. Araştırmada ölçüm aracı olarak; Algılanan Ebeveyn İlişki Ölçeği ve Eş Seçme Stratejileri Envanteri kullanılmıştır. Bireylerin sosyodemografik bilgilerine ilişkin kullanılan demografik formda; cinsiyet, yaş, medeni durum, ebeveyn medeni durum, öğrenim durumu, çalışma durumu ve gelir durumu maddeleri bulunmaktadır. Araştırma sonuçları demografik değişkenler açısından incelendiğinde; algılanan ebeveyn ilişkisinin, cinsiyet ve gelir durumu değişkenleri arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Eş seçme stratejileri; demografik bilgilerde bulunan bütün değişkenler açısından incelendiğinde anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. AEİÖ'nde, Anne ve Baba Formu olarak iki formu bulunmaktadır. Çoklu regresyon analiz sonuçlarına göre, algılanan ebeveyn ilişkisinde bulunan anne formu ve baba formu ile eş seçme stratejileri arasında anlamlı bir ilişkiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The perceived parental relationship is the way an individual perceives the relationship of his mother and father. Spouse selection strategies, strategies used by a person when choosing a spouse, include the criteria that he cares about when choosing a spouse. This research aims to examine the relationship between the perceived parental relationship of the individual and the mate dec strategies. The sample of the study consists of 224 young adult dec (121 women and 103 men) aged 18-40 years living in Samsun province, selected by simple random sampling method. The research was carried out according to the relational scanning model, one of the general scanning models. As a measurement tool, the Perceived Parental Relationship Scale and the Spouse Selection Strategies Inventory were used in the study. In the demographic form used for the sociodemographic information of individuals; there are items on gender, age, marital status, parental marital status, educational status, working status and income status. When the research results were examined in terms of demographic variables, it was found that there was a significant difference between the perceived parental relationship dec the gender and the income status variables. When mate selection strategies were analyzed in terms of all variables in demographic information, significant differences were found. There are two forms of the PPRS as the Mother and Father Form. According to the results of multiple regression analysis, there is a significant relationship between the mother form and father form in the perceived parent relationship and the mate selection strategies.