Kolelitiazis ile bağıl yağ kütlesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relatioinship between cholelithiasis and relative fat mass
- Tez No: 786418
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BULUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş Ve Amaç: Bağıl yağ kütlesi (RFM), yetişkinlerde iki antropometrik ölçüm olan boy ve bel çevresini kullanarak tüm vücut yağ yüzdesini tahmin etmek için geliştirilen yeni bir yöntemdir. RFM, vücuttaki bölgesel ve visseral yağ dağılımı hakkında VKİ(Vücut Kitle İndeksi)' e göre daha korele sonuçlar vermiştir. RFM vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi için bir yöntem olarak günlük klinik uygulamada kullanılabilir. Biz bu çalışmada cinsiyet farklılığına odaklanarak genel popülasyonda safra taşı hastalığının gelişiminin tahmininde RFM' nin değerini araştırmayı planladık. Gereç Ve Yöntem: Bu çalışmaya 30-65 yaş aralığında 66 kadın ve 66 erkek dahil edildi. Çalışmada 33 kadın ve erkek kolelitiazis hastası iken kontrol gruplarındaki 33 kadın ve erkeğin safra kesesi normal görünümdeydi. Biz bu çalışma gruplarında boy, ağırlık, bel çevresi ölçümü yaptık. RFM ve VKİ değerlerini hesapladık. Katılımcılara yaş, cinsiyet, kronik hastalık, ilaç kullanımı bilgilerini sorduk. Safra keselerinin durumu ultrason raporları ile değerlendirildi. Sonuçlar ortalama ± SD ya da medyan (Q1-Q3) olarak ifade edildi. Olgu ve kontrol grupları arasındaki değişkenleri karşılaştırmak için Man Whitney U testi ve Student T testi kullanıldı. 0,05 altındaki p değerleri anlamlı kabul edildi. Bulgular: Safra taşı olguları ile kontrol grupları arasında yaş açısından benzer bir dağılım vardı (p= 0, 942 ) .
Özet (Çeviri)
Intraduction And Aim: Relative fat mass (RFM) is a new method to estimate whole body fat persentage in adults using two anthropometric measurements : height and waist circumference. RFM was more accurately correlated with body regional fat distribution and visseral fat mass than BMI , RFM could be used in daily clinical practice as a tool for the evaluation of body composition . We aimed to investigate the value of RFM for prediction of gall stone disease in general population by focus on gender differance. Materials and Methods: This study include 66 men and 66 women aged between 30 and 65 years . 33 men and women had cholelithiasis disease and 33 men and women in control groups had normal gallbladder . In theese study groups we measured several antropometric dimensions including body weight , height , circumference of waist and calculated BMI and RFM . Subjects were asked to a questionnare that enquired about the information on age , gender , histories of chronic disease , drug use . Gallbladder status was assessed US report . The results were expressed as the mean ± SD or median (Q1-Q3) . Man Whitney U Test and Student T Test was used to compare the differences between case and controls. P values of < 0,05 were considered to be significant Results: Gallstone cases and controls were similar with respect to distributions by age (p= 0 , 942 ) .