Elektif kolesistektomilerde antibiyotik profilaksisinin değeri
  1. Tez No: 20122
  2. Yazar: KAMİL YALÇIN POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
31 ÖZET Bu çalışma 1.10.1990 - 28.2.1991 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde kolelithiazis ön tanısıyla elektif kolesistektomi yapılan 42 hastanın antibiyotik profilaksisi konusunda prospektif, kontrollü analizini içermektedir. Hastalar tek dozla profilaksi, uzun süreli profilaksi ve kontrol olmak üzere rastgele üç gruba ayrıldılar. Her bir grupta 14 hasta mevcuttu. Profilaksi amacıyla seftriakson kullanıldı. Profilaksi alan grup (Grup A+B = PAG)'ta kontrol grubuna göre (PMG) yara yeri enfeksiyon gelişimi önemli ölçüde düşük bulundu (x2 - 5.57, P0.05). Buna karşılık safra kültürü negatif hastalarda (SKN) profilaksinin enfeksiyon gelişimi üzerine olan etkinliği gösterilemedi (x2 « 2.76, P>0.05). Elektif kolesistektomilerde kısa süreli (Tek doz) profilaksinin (KPA) uzun süreli profilaksi (UPA) kadar enfeksiyon gelişiminde etkin olduğu gözlendi (x2 - 1.036, P>0.05). Profilaksi alan grupta (PAG) enfeksiyon gelişimi düşük oranda bulunduğu için bu grubun hastanede kalış süresi kontrol grubuna göre (PMG) önemli ölçüde düşük bulundu (t = 2.36, P0.05).32 Elektif kolesistektomilerde antibiyotik profilaksinin gerekli olduğu ve bununda tek dozla yapılmasının en uygun olacağı kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY : This study includes prospective and controlled analysis on antibiotic prophylaxis of 42 patients, performed elective cholecystomy by cholelithiasis diagnosis in General Surgery Department, faculty of Medicine, Atatürk University, in the date between 1 st of October 1990-28th of February 1991. PatieMis were divide! into 3 random groups, single-dose prophylaxis, long-term prophylaxis, and control grofp. In each group, 14 patients were present. Seftrlaxone wtsg administered for the purpose of prophylaxis. In the group administered prophylaxis, wound infection development was found significantly lower than control group ( X «5f57, P4.0.05). The fact that patogen microorganisms were found in bile increased infection development significantly ( X * 8,26, P0.05). However, in the patients, bile culture negative, influence of prophylaxis on infection development wasn't observed ( X = 2.76, P^0.05). In elective cholecystectomy, single-doşe prophylaxis was effective in infection development as well as long-term prophylaxis o ( X » 1,036, py).05). As infection development was found in low rate in the group administered prophylaxis postoperavite hospital days of this group were low teompared significantly with control group ( t«2, 36, P < 0.05) «There was no significant difference between postoperavite hospital days of single. dose prophylaxis group and those of long-term prophylaxis group ( toO.890, P>0.05). We sufegest that antibiotic prophylaxis is becessary in elective cholecystectomies and it is the most convenient prophylaxis to be performed with single-dose prophylaxis of all. ^. >£i^ fith-h