Mihalıççık ilçesinde tarımsal faaliyetlerle iklim arasındaki ilişkiler (Eskişehir)
Relations between agricultural activities and climate in Mihalıççık district (Eskişehir)
  1. Tez No: 786431
  2. Yazar: BÜŞRA VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mihalıççık İlçesi, İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya Bölümü'nde, Sündiken Dağlarının güneydoğusunda yer almaktadır. Çalışmamıza konu olan“tarımsal klimatoloji”(agroclimatology), fiziki coğrafyanın alt dalı olan klimatoloji ile beşeri coğrafyanın alt dalı olan tarım coğrafyanın birlikte ele alınmasıyla ortaya çıkan disiplinler arası bir bilim dalıdır. Mihalıççık İlçesinde Tarımsal Faaliyetlerle İklim Arasındaki İlişkiler (Eskişehir) başlıklı bu çalışmada Eskişehir'e bağlı Mihalıççık İlçesinin tarımsal klimatolojisi araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırma yapılırken tarıma etkisi olan fiziki coğrafya unsurları ve beşerî olaylar ele alınmıştır. Araştırma sahası kapladığı alan, yeryüzü şekilleri, iklimi, su kaynakları ve tarım topraklarıyla Mihalıççık İlçesi'nin büyük bir potansiyele sahip olduğu bilinmektedir. Belirtilen bu potansiyelin ilçede tarımsal klimatolojisi çerçevesinde ele alınıp değerlendirilmemesi bu araştırmanın temel amacını oluşturmuştur. Yöre Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri içinde kalmaktadır. İlçenin güneyinde karasal iklim hüküm sürerken, kuzeyinde ise azda olsa Karadeniz ikliminin etkisi görülmektedir. Yörede nemli ve soğuk havalardan sonra gelen sıcaklıklar tarımsal faaliyetlere zarar vermektedir. Bunun sebebi sıcaklığın artmasıyla beraber nemin birden ortadan kalkması ile bitkiler vejetatif dönemlerinde hemen sıcaklığa adapte olamamasıdır. Tarımsal faaliyetler açısından yaz ve sonbahar aylarında yağış miktarlarının azaldığı görülmektedir. Yaz aylarında kurakçıl bir iklim hâkimiyet sürmektedir. Su noksanlığından ötürü toprak ve bitki yüzeylerinden olan buharlaşma kuraklık sorunu ile karşı karşıya koymaktadır. Sonbahar aylarında ilçede beklenen yağışların düşmemesi tarımsal kuraklık tehlikesini beraberinde getirmektedir. Gübreleme öncesi ihtiyaç duyulan yağışın yağmaması vejetatif dönemini olumsuz etkilemektedir. Mihalıççık ilçesinde iklim koşullarında yıldan yıla meydana gelen değişimler, aşırı sıcaklıktan dolayı toprağın nemini kaybetmesi, yağışların az ve düzensiz oluşu yeni baştan ekim- dikim periyotlarının düzenleme ihtiyacına sevk etmektedir. Geçmişteki atalardan öğrenilen ekim- dikim zamanlarının aslında değiştiğini bunun sebebi olarak iklimlerin değişmesi ile ihtiyaç duyulan sıcaklık ve yağışlar için bu periyotların değiştirilmesinin gerektiğini kooperatifler aracılığıyla ya da gıda tarım hayvancılık bakanlığınca çiftçilere bilgilendirilmeler yapılması hususuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that Mihalıççık District has a great potential with the area it covers, landforms, climate, water resources and agricultural lands. Mihalıççık District is located in the Upper Sakarya Section of the Central Anatolia Region, southeast of the Sündiken Mountains. Agroclimatology, which is the subject of our study, is an interdisciplinary science that emerged by considering agricultural geography, a sub-branch of human geography, and climatology, a sub-branch of physical geography, together. In this study titled The Relationships Between Agricultural Activities and Climate in Mihalıççık District (Eskişehir), the agricultural climatology research of Mihalıççık District of Eskişehir was carried out. While conducting the research, physical geography elements and human events that have an impact on agriculture were discussed. It is known that Mihalıççık District has a great potential with the area it covers, landforms, climate, water resources and agricultural lands. The main purpose of this research is that this potential is not evaluated within the framework of agricultural climatology in the district. The region is within the Black Sea and Central Anatolia regions. While the continental climate prevails in the south of the district, the effect of the Black Sea climate is seen in the north, albeit slightly. The temperatures coming after the humid and cold weather in the region harm the agricultural activities. The reason for this is that with the increase in temperature, the moisture suddenly disappears and the plants cannot adapt to the temperature immediately in their vegetative period. In terms of agricultural activities, it is seen that the amount of precipitation decreases in summer and autumn. A xeric climate prevails in the summer months. Evaporation from soil and plant surfaces due to lack of water poses the problem of drought. The fact that the expected precipitation in the district does not decrease in the autumn months brings the danger of agricultural drought. The lack of precipitation required before fertilization negatively affects the vegetative period. Changes in the climatic conditions from year to year in Mihalıççık district, the loss of moisture in the soil due to extreme temperatures, and the low and irregular precipitation lead to the need to reorganize the sowing-planting periods. It has been concluded that the sowing-planting times learned from the ancestors in the past have actually changed, and the reason for this is that these periods should be changed for the temperature and precipitation needed with the change of climates, through cooperatives or by the Ministry of Food, Agriculture and Livestock, to inform the farmers.