Lüle taşı mineralinin N,N-dimetilanilini soğurması ve oksitlenmesinin kırmızı-altı spektroskopisi ile incelenmesi
  1. Tez No: 11216
  2. Yazar: İBRAHİM KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
III ÖZET Bu çalışmada, Eskişehir'in Miualliççık yöresinden temin edilen lüle taşı, doğal hali ve N,N- dimetilanilin (DMA) ile pridin moleküllerini aoğurduktan sonra kırmızı- altı spektros- kapik yöntemle incelenmiştir. Birim hücre formülü* («.,0 VOH^MggSi^O^. 6-8H20 ile verilen lüle taşıtım karmaz*- altı spektrumundat OH, RjO, Si-0 ve Mg-0 gruplarına ait titreşim kipleri gözlenmiştir. Doğal hali ile beyaz renkte olan lüle taşı örneklerinin farklı konsantrasyonlarda DMA içeren benzen çözeltileri ile muamelesi sonunda renginin, DMA. konsantrasyonuna bağlı olarak değişen sürelerde; önce yeşile, sonra koyu maviye döndüğü göz¬ lenmiştir. Bu örneklerin kaydedilen karması- altı spektrumla- rinda, lüle taşı yapsana ait titreşim bantlarının yanı sıra DMA nin oksitlenme ürünlerine ait bantlar saptanmıştır, fakat DMA molekülünün kendisine ait bandlar gözlenmemiştir. Bu ne¬ denle soğurulan DMA nin lüle taşının katalitik etkisi ile ok¬ sitlenerek sara bileşen ile metil moruna dönüştüğü düşünülmek¬ tedir. DMA ile muamele edilen ve mavi renge dönmüş lüle taşı ör¬ neklerinin} su, pridin ve pridin- su karışımı ile muamele «- dildiğinde, sıvı pridinin açık mor, pridin- su karışımının a- çık mavi renge dönüşmesine karşın suda bir değişme olmadığı gözlenmiştir. Böylece DMA ile muamele edilmiş, lüle taşı örnek¬ lerinden, DMA nin oksitlenme ürünlerinin su ile değil fakat diğer çözücüler ile, örneğin; pridin veya pridin- su karışıma ile ayrılabileceği saptanmıştır. Ayrıca bu çözeltilerin görü-IV nur, mor- üstü spektrumları da kaydedilmiştir. Mavi lüle taşa pridin- su çözeltisi ile muamele edildikten sonra açık mavi renge dönüşen çözeltinin spektrumunda 595.^ nm de DMA nin oksitlenme ürünlerine ait, n- -»Tl* geçişi soğurma bandı göz¬ lenmiştir* Aynı band pridin çözeltisinde 589.8 nm de ve daha zayıf şiddette gözlenmiştir. DMA. ile muamele edilerek renklendirilmiş lüle taşı örnek¬ lerinin çözücülerle muamelesi sonunda kırmızı- altı spektrum¬ ları tekrar kaydedilmiştir. Bu spektroskopik çalışma, ortamda ' su olmadığı zaman pridinin magnezyum iyonlarına bağlanmak su¬ retiyle lüle taşı yapısına girdiğini ve boya ürünlerinin bü¬ yük kısmının yapıyı terk ettiğini göstermiştir. Çözücüde su mevcut olduğu takdirde pridin molekülleri yapıya girememekte¬ dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study sepiolite» obtained from the Mihlliççık re gion of Eskişehir- Turkey» and its adsorption of N,N- dimethyl- aniline (DMA) and pyridine molecules have been investigated by IR spectroscopy. Xn the IR spectrum of natural sepiolite» whose idealized unit cell formula is given by (HgO)^ (OHj^MggSi^O Q. 6-8Hgp, the vibrational modes of the OH, U Q, Si -OH and Mg-0 groups have been observed* The white color of the natural sepiolite is found to turn to a green color first and then to a dark blue after being im mersed in the DMA- benzene solutions in different periods time» dependent on the DMA concentrations. Xn all the IR spectra of the DMA- treated sepiolite samples» the vibrational bands of the oxidation, products of the DMA molecule are observed although none of the vibrational modes of the DMA molecule itself are dedected. Therefore» it is proposed that the adsorbed DMA molecules are oxidised under the catalytic effect of sepiolite and from the yellow component and methyl violet» The DMA- treated sepiolite samples are immersed in distil- lated water» pyridine or pyridine- water solution (50 $>) » and it is found that although the colour of pyridine and of pyri*- dine- water solution are turned to violet and light blue res pectively» the colour of the water is not changed. Thus the oxidation products of DMA can be desorbed from sepiolite by using pyridine or pyridine- water solutions but not with water. On the other hand the visible- UV spectra of these pyridineVI and pyridine- water solutions are recorded, and n--*nV tran sition bands belonging; to the oxidation products of DMA. are observed. The IR spectra of the DMA- treated samples after being immersed in pyridine or pyridine- water solutions show that the oxidation products of the DMA. molecules mostly desorbed and if there is no water molecules in the solution, for example in the case of liquid pyridine, pyridine molecules are adsorbed through the coordination to magnesium ions, but pyridine molecules can not be adsorbed by the structure in the presence o^ the water.