The effects of extremity with lymphedema on posture, upper extremity functions, and quality of life in patients with lymphedema after unilateral breast cancer
Unilateral meme kanseri sonrasi üst ekstremite lenfödeminin üst ekstremite fonksiyonlari, postür ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
- Tez No: 786460
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞÇE ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, unilateral meme kanseri sonrası üst ekstremite lenfödemi gelişen hastalarda lenfödemli ekstremitenin üst ekstremite fonksiyonu, postür ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya Mayıs 2022- Ekim 2022 tarihleri arasında uzman hekim tarafından unilateral meme kanseri tedavisi sonrası üst ekstremite lenfödemi tanısı almış olan, 27 kadın (27K; 46,65 ± 3,44 yıl) gönüllü dahil edildi. Bireylerin üst ekstremite çevre ölçümleri sağlıklı ve etkilenen taraf olmak üzere yapıldı. Üst ekstremite eklem hareket açıklıkları (ROM) gonyometre ile her iki taraf için ölçüldü. Postür değerlendirmesi için New York Postür Analizi (NYPA) kullanıldı. Bireylerin üst ekstremite fonksiyonları; Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ve Lenfödem Fonksiyonellik, Yetersizlik ve Sağlık Sorgulaması Anketi (Lymph-ICF) ile değerlendirildi. Yaşam kalitesi; Üst Ekstremite Lenfödemi-27 (ULL-27) ve Lenfödem Yaşam Kalitesi-Kol (LYMQOL-Arm) ile belirlendi. Çalışma sonucunda DASH, Lymph-ICF, ULL-27 ve LYMQOL-Arm arasında anlamlı korelasyon bulunmuştur (sırasıyla p=0.000, p=0.001, p=0.005). Lymph-ICF ve ULL-27 ve LYMQOL-Arm arasında anlamlı korelasyon bulunmuştur (sırasıyla p=0.000, p=0.000). ULL-27 ile LYMQOL-Arm arasında anlamlı bir korelasyon bulunmuştur(p=0,003). Postürün, üst ekstremite fonksiyonları (DASH,Lymph-ICF) ve yaşam kalitesi (ULL-27, LYMQOL-Arm) ile arasında anlamlı korelasyon bulunamamıştır (p>0.05). Lymph-ICF fiziksel fonksiyon komponentinin mental fonksiyon,mobilite aktiviteleri ve yaşam sosyal aktiviteleri komponentleri arasında anlamlı korelasyon bulunmuştur (p=0.000, p=0.000, p=0.000). ULL-27 sosyal komponentinin fiziksel ve psikolojik komponentleri ile arasında anlamlı korelasyon bulunmuştur (p=0.007, p=0.002). LYMQOL-Arm total skor ve genel yaşam kalitesi skoru ile arasında anlamlı negatif korelasyon bulunmuştur (p=0.22). Sonuç olarak bu çalışma unilateral meme kanseri sonrası üst ekstremite lenfödemi gelişen hastalarda üst ekstremite fonksiyonları ve yaşam kalitesinin etkilendiğini ancak postürün etkilenmediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of lymphedema extremity on upper extremity function, posture and quality of life in patients who develop upper extremity lymphedema after unilateral breast cancer. Twenty-seven women volunteers (27F; 46.65 ± 3.44 years) diagnosed with upper extremity lymphedema after unilateral breast cancer treatment by a specialist physician between May 2022 and October 2022 were included in the study. Upper extremity circumference measurements of the individuals were performed on the healthy and affected sides. A goniometer measured both sides' upper extremity range of motion (ROM). The New York Posture Analysis (NYPA) was used for posture evaluation. Upper extremity functions were assessed by the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) Questionnaire and the Lymphedema Functionality, Disability and Health Questionnaire (Lymph-ICF). Quality of life was assessed by Upper Extremity Lymphedema-27 (ULL-27) and Quality of Life Measure for Limb Lymphedema –Arm (LYMQOL- Arm). As a result of the study showed a significant positive correlation between the DASH and Lymph-ICF, ULL-27, and LYMQOL- Arm (r=.618, r=.637, r=.529, p0.05).