Lenfödem sonrası adeziv kapsülit gelişen meme kanserli hastalarda kompleks dekonjestif terapi uygulamalarının ağrı ve üst ekstremite fonksiyonuna etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of complex decongestive therapy applications on pain and upper extremity function in patients with breast cancer who developed adhesive capsulitis after lymphedema
  1. Tez No: 686764
  2. Yazar: KONCA KAYA TATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜMHAN TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmada lenfödem sonrası adeziv kapsülit gelişen meme kanserli hastalarda kompleks dekonjestif terapi (KDT) uygulamalarının üst ekstremite fonksiyonlarına etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya yaşları 30-60 yaş arasında değişen lenfödeme bağlı adeziv kapsülit gelişen 30 hasta dahil edildi. Bireyler rastgele kontrollü çalışma yöntemi ile çalışma (n=15) ve kontrol (n=15) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Her iki gruba 3 hafta süre ile haftada 5 gün Biodex izokinetik egzersiz sistemi ile 20 dk egzersiz, omuz eklemine hot pack ve TENS uygulaması yapıldı. Çalışma grubundaki hastalara adeziv kapsülit tedavisinin yanı sıra 45 dk süresince kompleks dekonjestif terapi seansı yapıldı. Tüm bireylerin tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlendirmeleri yapıldı. Ağrı değerlendirmesi Görsel analog skala (VAS) ile, ödem değerlendirmesi çevre ve volümetrik ölçüm ile, üst ekstremite fonksiyonel durumları Kol, omuz ve el sorunları anketi (DASH) ile değerlendirildi. Ayrıca tedavi öncesi ve sonrası omuz eklem hareket açıklığı değerleri kaydedildi. Tedavi öncesi ve sonrası gruplar kendi içinde değerlendirildiğinde her iki gruptaki hastaların ağrı (p0.05). Çalışmadan elde veriler incelendiğinde lenfödeme bağlı adeziv kapsülit gelişen meme kanserli hastalarda kompleks dekonjestif terapi uygulamalarının özellikle lenfödemin azaltılmasında etkin olduğu görüldü. Sonuç olarak hastalara rutin fizyoterapiye ek olarak KDT'nin tedavi programına eklenmesinin fayda sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to investigate the effect of complex decongestive therapy (CDT) applications on upper extremity functions in breast cancer patients who developed adhesive capsulitis after lymphedema. Thirty patients who developed adhesive capsulitis due to lymphedema aged between 30-60 years were included in the study. Individuals were divided into two groups as randomly controlled study (n = 15) and control (n = 15). Both groups were exercised for 3 weeks, 5 days a week for 20 minutes with Biodex isokinetic exercise system, hot pack and TENS application to the shoulder joint. In addition to the adhesive capsulitis treatment, the patients in the study group received a 45-minute complex decongestive therapy session. All individuals were evaluated before and after treatment. Pain assessment was evaluated with visual analog scale (VAS), edema was evaluated with circumference and volumetric measurement, upper extremity functional status was evaluated with arm, shoulder and hand problems questionnaire (DASH). In addition, shoulder range of motion values before and after treatment were recorded. When the groups before and after the treatment were evaluated within themselves, it was seen that the patients in both groups improved in pain (p 0.05). When the data obtained from the study were examined, it was seen that complex decongestive therapy applications were especially effective in reducing lymphedema in patients with breast cancer who developed adhesive capsulitis due to lymphedema. As a result, we think that adding CDT to the treatment program will be beneficial in addition to routine physiotherapy.