Meme kanserinden sağkalan bireylerde üst ekstremite ağrı şiddeti ve karakteristiklerinin belirlenerek fonksiyon, aktivite ve katılım düzeyi ile ilişkisi
Determination of upper extremity pain intensity and characteristics in breast cancer survivors and their relationship with function, activity, and participation level
- Tez No: 956786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE YILDIZ KABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmamızın amacı, meme kanserinden sağ kalan bireylerin ağrı, üst ekstremite duyu, kas kuvveti, fonksiyonel durumu, postür, yorgunluk ve yaşam kalitesi düzeylerinin sağlıklı kontrolleri ile karşılaştırılarak ağrı şiddeti ve karakteristiklerinin bireylerin vücut yapı ve fonksiyon, aktivite ve katılımları ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya meme kanseri sonrası sağkalım döneminde olan ve lenfödemi bulunmayan 42 birey ve 32 sağlıklı kontrolleri olmak üzere toplamda 74 birey dahil edildi. Kontrol grubu yaş ve beden kütle indeksi bakımından eşleştirilmiş hasta yakınlarından oluşturuldu. Vücut yapı ve fonksiyonlarından ağrı şiddeti ve bozukluk düzeyi McGill Ağrı Anketi ve Ağrı Bozukluk İndeksi ile, nöropatik ağrı durumu Douleur Neuropathique4 ile, hafif dokunma-derin basınç duyusu monofilamentler ile, vibrasyon duyusu diapozon ile, pozisyon hissi Açı Tekrar Testi ile, kavrama kuvveti elde tutulur JAMAR dinamometre ile ve postür Corbin Postür İndeksi ile değerlendirildi. Aktivite düzeyini belirlemek için Purdue Pegboard el fonksiyon testi ve Kol ve Omuz Fonksiyon Testi kullanıldı. Bireylerin katılım ve yaşam kalitesi düzeyleri Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi ve Kısa Form-12 ile değerlendirildi. Vaka grubunun etkilenmiş tarafı ile kontrol grubunun dominant tarafı karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the pain, upper extremity sensation, muscle strength, functional status, posture, fatigue and quality of life levels of breast cancer survivors with healthy controls and to investigate the effects of pain intensity and characteristics on body structure and function, activity and participation of individuals. A total of 74 individuals, consisting 42 breast cancer survivors in the post-treatment phase without lymphedema and 32 healthy controls, were included in the study. The control group was composed of relatives of patients matched in terms of age and body mass index. Pain intensity and impairment level of body structure and functions were assessed with McGill– Melzack Pain Scale and Pain Disability Index, neuropathic pain status with Douleur Neuropathique4, light touch-deep pressure sensation with monofilaments, vibration sensation with tuning fork, proprioception with Angle Repetition Test, grip strength with hand-held dynamometer and posture with Corbin Posture Index. Purdue Pegboard hand function test and Arm and Shoulder Function Test were used to determine activity level. Participation and quality of life levels of individuals were assessed with Disabilities of Arm, Shoulder and Hand Questionnaire and Short Form-12. The affected extremity of the case group was compared to the dominant extremity of the control group.