Sınırda oligohirdoamnios saptanan term gebeliklerde maternal ve perinatal sonuçlar
Maternal and perinatal outcomes of borderline oligohydramios at term pregnancies
- Tez No: 786462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBİL ÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızda amniyotik sıvı indeksi 5-8 cm arası saptanan yani sınırdaoligohidramnios olarak değerlendirilen gebelikler ile amniyon sıvı indeksi normal aralıkta saptanan gebeliklerin maternal ve perinatal sonuçları karşılaştırıldı. Çalışmamızda sınırda oligohidramnios tanısı alan term gebeliklerin olumsuz maternal ve perinatal sonuçlar ile ilişkisinin belirlemesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ocak 2017-Aralık 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Zeynep Kamil Uygulama ve Araştırma Merkezinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği gebe polikliniklerine ve doğum acile başvuran, sınırda oligohidramnios (5 cm
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, maternal and perinatal outcomes of pregnancies with an amniotic fluid index between 5 and 8 cm, that is, borderline oligohydramnios, were compared with those with a normal amniotic fluid index. In our study, it was aimed to determine negative maternal and perinatal outcomes of term pregnancies diagnosed as borderline oligohydramnios. Methods: Our study is a retrospective study that consists of two groups of patients who applied to the obstetrics and gynecology outpatient clinics and the obstetrics emergency of Zeynep Kamil Women and Children's Diseases Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic, Istanbul, between January 2017 and December 2022. These two groups include pregnant women with a diagnosis of borderline oligohydramnios (5 cm