حاشية عرب زادة (ت969ه) على تفسير البيضاوي سورة الشّورى دراسة وتحقيق
Arabzadeh'in، al-Baydavi'nin 'Surat al-Shura' çalışması ve incelemesinin yorumlanması üzerine haşiyesi (Ö. 969 T)'
- Tez No: 786499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED AMİNE HOCINI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu el yazması، Arabzadeh'in Beydavi'nin Şura Suresi'ni tefsiriyle ilgili haşiyesini (ö. 969 H.)، Hz. Muhammed (s.a.v.)'in yolunu izleyerek، bireyin yaşamında ve İslam dininde danışmanın öneminin vurgulandığı konuları، Yüce Allah'ın birliğini، islami mesajın büyüklüğünü، inananların tariflerini، inanç sütunlarının ifadesini ve ilahi vahyi onaylamayı içerir. Buna göre haşiye، Beydâvî'nin tefsirindeki şu sözleri takip etmiştir: (Vahiy Nurları ve Tefsir Sırları); Arabzadeh، Beydavi'nin sözlerini yorumlayarak müphem veya genel olarak gördüklerini ve mucizelerin görkemiyle ilgili Kuran ayetlerindeki en belirgin olanları açıklamıştır. Haşiye، açıklamayı güçlendirmek için Şura Suresi ayetleri ile Kur'an-ı Kerim'in diğer sureleri arasındaki benzer delilleri ortaya çıkarmaktadır. Arabzadeh، El-Zamakhshari'nin El-Kashaf'taki birçok sözünü gerekçe göstererek yorumlarını destekledi ve bazı dilbilgisel konularda Sibweh'in sözlerini kullandı. Ayrıca، Beydâvî'nin konuşmasındaki kendine özgü kelime dağarcığını takip ederek، Al-Qamus Al-Muhit'i kullanarak sözcüksel kökenine geri döndürdü. Haşiye، İslami gruplar (El-Mu'tazila- El-ashaara dahil) hakkındaki yorumlarında El-Mashi'nin geri çekilmekten uzaklaştığını vurguladı. Haşiye; dilbilgisi، belagat، morfoloji، tefsir، biraz hadis-i şerif، biraz da mantık ve kelam ilimlerinin birleşiminden oluşan tefsirlerde ilim kaynaklarının çeşitliliğini göstermiştir. Araştırma planı iki kısım üzerine inşa edilmiştir; Çalışma bölümü ve inceleme bölümü. Çalışma bölümü iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Şeyh el-Beydâvî'nin hayatı، adı، lakabı، soyadı، doğumu، yetiştirilişi، vefatı، ilmi hayatı، kitabının tanıtımı، şeyhleri، talebeleri ve yazılarından bahsettim. İkinci bölümde Arabzadeh'in hayatından ve ilmî faaliyetlerinden bahsettim ve taslağı، nesebini ve müellifin ona yaklaşımını tanıttım. Yazının önemini، haşiye kavramını ve türlerini، yazılı kopyaların tanımına ve araştırma metodolojime kadar el yazmasından imgeler eşliğinde tanımladım. İkinci bölümde، teknik bilgiler ve indekslerle biten doğrulanmış metinler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This manuscript contains Arabzadeh's annotation (d. 969 H.) on Baydawi's interpretation of Sura Shura، topics that emphasize the importance of counseling in the life of the individual and in the religion of Islam، following the path of Hz. Muhammad، affirming the unity of Almighty Allah، the greatness of the Islamic message، the descriptions of the believers، the expression of the pillars of faith and the divine revelation. Accordingly، the annotation followed the words in Beydavi's commentary: (Revelation Nurs and Tafsir Secrets); Arabzadeh، interpreting Beydavi's words، explained what he saw as vague or general، and the most obvious ones in the verses of the Qur'an about the splendor of miracles. In order to strengthen the explanation، Hashiya reveals similar evidences between the verses of Surah Shura and other suras of the Qur'an. Arabzadeh supported his comments، citing many of Al-Zamakhshari's words in Al-Kashaf، and used Sibweh's words on some grammatical matters. He also traced the idiosyncratic vocabulary of Baydawi's speech، returning it to its lexical origin using Al-Qamus Al-Muhit. In Hashiye's comments on Islamic groups (including Al-Mu'tazila-Al-ashaara)، Hashiye stressed that Al-Mashi was far from retreating. Hashiye showed the diversity of scientific sources in his tafsir، which is a combination of grammar، rhetoric، morphology، tafsir، some hadith، and some logic and kalam. The research plan is built on two parts; Study section and review section. The study section consists of two parts. In the first part، I talked about Sheikh el-Beydavi's life، name، nickname، surname، birth، upbringing، death، scientific life، introduction of his book، sheikhs، students and writings. In the second part، I talked about Arabzadeh's life and scientific activities and introduced his outline، lineage and the author's approach to him. I have described the importance of writing، the concept of annotation and its types، from the description of written copies to my research methodology، with images from the manuscript. In the second part، there are verified texts ending with technical information and indexes.