حاشية عرب زاده الغريق على تفسير البيضاوي من سورة العنكبوت إلى سورة فاطر للمؤلف محمد بن محمد الأنطاكي دراسة وتحقيق
Arabzâde'nin Beydâvi tefsiri hâşiyesi (Ankebût Suresinden Fâtır Suresine kadar): Tahkik ve değerlendirme başlıklı bu çalışma
- Tez No: 785038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Arap Zada Al-Garek'in parafı başlıklı bu araştırmada araştırmacı Naser Eddin Al-Baydawi ve Arap Zada Al-Garek'ın hayatındaki önemli yönlerini ele almıştır, daha sonra el yazısını incelemiştir. Arap Zada Al-Garek'in parafı, Arap dili sanatlarını kullanarak tefsir derinliklerinde ince konular kapsadığından tefsirde önemli kaynaklardan biridir, ele aldığı sürelerin dışındaki ayetlerden, Hadislerden ve Alimlerin sözlerinden kanıtlar almıştır. Araştırma, Ankabut , Rum, Lokman, Sacde, Ahzab ve Sebaa surelerini araştırmıştır, araştırma yazarın tefsirde kullandığı yöntemleri ele almıştır, Ayet ve Hadislerden almış, şiirlerden alıntı yapmıştır.
Özet (Çeviri)
This study tagged (Footnote of Arab Zadaho Al-Ghariq), in which the researcher dealt with the important aspects of the life of Nasir al-Din al-Baydawi and Arab Zadaho al-Ghariq, then touched on the description of the copies of the manuscript, then compared them and investigated the text of the manuscript. The footnote of Arab zadaho Al-Ghariq is considered one of the important sources In the interpretation of what It contains of an accurate matter in the depths of interpretation through its use of the arts of the Arabic language. The research is summarized by investigating Surah Al-Ankabut, Al-Rum, Luqman, Al-Sajdah, Al-Ahzab, and Saba. The research included the author's approach to interpretation and the books on which he relied, as well as the researcher's approach to investigation. It dealt with the verification of the text, the graduation of the noble prophetic verses and hadiths, the translation of scientists and places, the graduation of poetic verses, and the occasion for citing them, In order to produce an integrated text. From all sides.