حاشِيةُ المَولى عَرَب زَادَة على تَفْســير البَيْـضاوي (ت969هـ)لسُــورتي فاطــر ويـــس (دراسةً وتحقيقاً)
Al Baydavı tefsirinde Mavla Arap Zada parafı (Ölüm : 969 Hicri) Fater ve Yasin süreleri (Çalışma ve araştırma)
  1. Tez No: 777127
  2. Yazar: MOHAMMED ATİYAH HUSSEİN ABBO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Haşiyesindecsürelerinielealmıştır.Haşiye´.. bilimselbilgiler, tefsir, nahv, belagat, okumavediğerbilimleriiçermektedir.Yazarkitabındabaşındansonunakadarbütünveaçıkbiryöntemizlemiştir, süreninadınıbelirleyipayetsayısını , Mekkeyadamedeniolupolmadığınıveindirilmesebebiniyazmıştır.AyrıcaNahvveDilgibibirçokkonudafikirbelirtmiştir, düşünceleriniFarahadiceFayrozAbadigibisanatehlindenyararlanmıştır.Al-BaydawitefsirlerindeKuranokumalarınınyüzlerinielealmıştır, Kıraatıkari'neatfetmiştir, isteryediokumalardanolsunisteranormalokumalarolsun, sürelerarasındakitelaffuzukarşılaştırmıştır.Onaylıbilimselyöntemlerinegöre.Buaraştırmamda, el yazısıaraştırmalarımda (FaterveYasin ) süreleriniaraştırdımveikibölümeayırdım :BirinciBölüm : İmam Al-Baydawi'ninhayatı, hocaları, öğrencileri, eserler, diğerbilimadamalarınövgülerivetefsirkitaplarıarasındakitabınınyerielealınmıştır.Dahasonra imam ArapZade'ninhayatı, hocaları, öğrencileri, diğerbilimadamalarınövgülerivetefsirkitaplarıarasındakitabınınyerielealınmıştır. İkinciBölüm : (FaterveYasin )
Özet (Çeviri)
This thesis studies surahs in line with Arab Zada footnote (khashiyye) and over the Al-Baydawiinterpretation.Footnote (khashiyye) includes scientific knowledge,interpretation,grammar, rhetoric, reading and other sciences. The author has followed a holistic and clear method throughout his work. In his work, he first determined the name of the sura, and then wrote down the number of verses, whether it was revealed in Mecca or Medina, and the reason for its revelation. In his work, he also expressed ideas on many subjects such as grammar and language. While conveying his thoughts, he benefited from artists such as Farahadi and FayrozAbadi.The types of readings in Al-Baydawitafsir of the Qur'an are discussed, and their recitation is attributed to kari. Differences in pronunciation between suras in different readings were compared.In this research, which I conducted according to approved scientific methods, I examined the manuscripts, examined the Fater and Yasinsuras, and divided my research into two parts:PartOne:Imam Al-Baydawi's life, teachers, students, works, praises of other scholars and the place of his book