Paslanmaz çelikte iş geliştirme
Business development in stainless steel
- Tez No: 786510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünya endüstrisinin ve teknolojinin gelişimine bağlı olarak malzeme standartları ile üretim şekilleri ileri seviyede gelişme kaydetmiştir. Kullanımları giderek yaygınlaşan paslanmaz çeliklerin tüketimi, toplumların refah seviyesinin göstergesidir. Dünyada yıl içinde yirmi milyon ton paslanmaz çelik tüketilmektedir. Paslanmaz çelikler diğer çeliklere oranla fiyat bakımından daha pahalıdır ve bakımlarının ucuz, kolay olmaları, uzun ömürlü olmaları ve geri kazanabilmelerinden dolayı çevre dostu olarak bilinirler. Paslanmaz çelik, bağlı olduğu yapının sürdürülebilirliğini etkiler. Paslanmaz çelikte, malzemenin kalite seçimi ve uygulamalarda yapılan hatalar, maddi ve manevi zararları ortaya çıkarmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de paslanmaz çeliğin sektörel incelemesi ve sektörden bir örnek tez çalışmasının içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of world industry and technology; accordingly, material standards and production methods have developed at an advanced level. Stainless steels, the uses of which are becoming increasingly widespread, indicate the level of well-being of societies. Twenty million tons of stainless steel are consumed worldwide during the year. Stainless steels are more expensive than other steels and they are known as environmental friendly due to the fact that they are inexpensive on maintainance, they are used for a long time and are recycled. Stainless steel affects the sustainability of the structure which is related. In stainless steel, the quality selection of the material and the mistakes made in the applications cause material and moral damage. Sectoral analysis of stainless steel in the world and in Turkey and an example from the sector are included in the thesis.