Türkiye's foreign trade policy changes in historic perspective
Türkiye'nin dış ticaret politikasının tarihsel perspektifindeki değişimleri
- Tez No: 786524
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MUSTAFA EMRE CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İthalat ve ihracat gümrük kuralları ve düzenlemeleri genellikle standartlaştırılmıştır ve dünya genelindeki ülkelerin çoğunda karşılaştırılabilir niteliktedir. Bu eğilim, 1947'de GATT'ın kuruluşu ve daha sonra uluslararası ticareti liberalleştirmeye ve kolaylaştırmaya iten DTÖ'nün gelişmesiyle ilişkilidir. Bu girişimler, küresel ekonominin genişlemesine ve bütünleşmesine yol açmıştır. Bu çalışma, Türkiye'nin dış ticaret politikasının zaman içindeki gelişimini ve ülkenin değişen küresel ekonomik koşullara nasıl tepki verdiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, uluslararası ticareti kolaylaştırmak için zaman içinde gelişen ihracat ve ithalat anlaşmalarını, ürün önerilerini ve düzenleyici kuralları araştıracaktır. Türkiye'nin ticaret politikasını liberalleştirmeye ve daha açık ve dengeli bir yaklaşım benimsemeye başladığı 1970'li yıllardan bu yana, Türkiye'nin ticaret politikasındaki gelişmelere özel bir önem verilecektir. Araştırma aynı zamanda Türkiye'nin ticaret ortaklarını çeşitlendirme ve uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırma çabalarının yanı sıra yasa ve yönetmeliklerini diğer ülkelerin yasa ve yönetmelikleriyle uyumlu hale getirme çabalarını da analiz edecek. Bu çalışmada, söz konusu girişimlerin zaman içinde Türkiye'nin ekonomik büyümesine ve kalkınmasına nasıl katkı sağladığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Import and export customs rules and regulations are generally standardized and comparable in the majority of nations worldwide. This tendency is associated with the 1947 foundation of the GATT and the later development of the WTO, which has pushed to liberalize and ease international commerce. These initiatives have led to the expansion and integration of the global economy. This study aims to investigates the evolution of Türkiye's foreign trade policy through time and how the country has reacted to shifting global economic circumstances. The research will investigate the export and import agreements, product suggestions, and regulatory rules that have evolved through time to ease international commerce. Particular attention will be paid to the developments in Türkiye's trade policy from the 1970s to the current years when Türkiye started liberalizing its trade policy and adopting a more open and balanced approach. The research will also analyze Türkiye's attempts to diversify its trade partners and boost its competitiveness in international markets, as well as its efforts to align its laws and regulations with those of other nations. This study will examine how these initiatives have contributed to the economic growth and development of Türkiye throughout time.