The impact of electronic banking on customer satisfaction: The case of Somalia
Elektronik bankacılık müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisi: Somali örneği
  1. Tez No: 786525
  2. Yazar: ILYAS MUHYADİN ABDULLAHI
  3. Danışmanlar: Assoc. prof. Dr. SITKI SÖNMEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, elektronik bankacılığın müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmanın spesifik amacı olarak, müşteri memnuniyeti ve internet bankacılığının etkisini analiz etmek için internet bankacılığının içerik, doğruluk, biçim, kullanım kolaylığı, zamanlama ve müşteri memnuniyeti güvenliğinden oluşan altı faktör kullanılmıştır. Çalışma, katılımcılardan veri toplamak için kapalı-uçlu bir anket kullanıldı ve ayrıca araştırmacı, çalışmanın tüm katılımcılarına eşit şans vermek için rastgele bir örneklem kullanmıştır. Araştırmanın veri analizinde, araştırmanın amacına uygun olarak betimsel, korelasyon ve regresyon analizi gibi farklı analizler kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, müşteri memnuniyetinin içerik, doğruluk, biçim, zamanlama ve güvenlik açısından çevrimiçi bankacılık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca tüketici memnuniyetinin kullanım kolaylığının internet bankacılığını etkilemediğini, bu sonucun istatistiksel olarak önemsiz olduğunu göstermiştir. Bu sonuçların, bazıları çevrimiçi bankacılığın teknik yönlerini ve müşterilerin sahip olduğu internet uzmanlığı miktarındaki artışı içeren çeşitli potansiyel nedenleri olabilir. Potansiyel yeni müşteriler getireceği, onlara değer katacağı ve onları sadık müşteriler yapacağı için, ve ayrıca tüketicilerin finansal işlemleri doğru bir şekilde bankanın websitesi üzerinden tamamlaması için sundukları ürün içeriğinin geliştirilmesi önemlidir. Müşteri memnuniyetinin zaman çizelgesi, bankacılık işlemlerini ve kredi işlemlerini izleyerek, hızlı dosya erişimini ve süreci basitleştiren ve süreyi azaltan geri alımı sağlayarak müşterilere yardımcı olacaktır. Araştırma ayrıca, müşteri memnuniyetinin güvenliğinin çevrimiçi bankacılık müşterileri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koydu. Müşterilerin finansal işlemler yaparken bankaya kişisel bilgilerinin güvenilebileceği konusunda güven duymak istediklerinin açık bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Investigating how electronic banking affects customer satisfaction is the study's principal objective. As a particular objective of the study, the study examined six parameters to assess the relationship between customer satisfaction and online banking: content, accuracy, and format, ease of use, timeliness, and safety. Close-ended questions were utilized in the study to elicit information from the respondents, and the researcher also used a random sample to ensure that each study participant had an equal chance of success. Regression and correlation analysis are used to study the data. The study's findings indicate that customer satisfaction has a favorable impact on online banking in terms of content, accuracy, format, timeliness, and safety. The findings further show that ease of use of consumer satisfaction did not affect online banking, this result is determined statistically insignificant. These results may have several potential causes, some of which include the technical aspects of online banking and an increase in the amount of internet expertise that clients have. The improvement of product content of their offerings because will assist them support and bringing value to potential new customers and becoming devoted consumers, also the accuracy with which consumers can complete their financial transactions through the bank's website. The timeline of customer satisfaction will assist the customers by monitoring the banking transaction and loan operations, enabling quick file access and retrieval, which simplifies the process and decreases the amount of time. The research also discovered that the safety of customer satisfaction positively influences on online banking customers. It is an obvious sign that customers want reassurance that they can trust the bank with their personal information while they are making financial operations.