Uluslararası pazarlamada katma değeri yüksek ürün geliştirme süreci: Türkiye madencilik sektörü üzerine bir araştırma
High value-added product development process in international marketing: A research on Turkish mining sector
- Tez No: 786546
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Küreselleşmeyle beraber çeşitli faktörlerin de etkisiyle rekabet artık uluslararası düzeye taşınmıştır. Rekabetin oldukça yoğun hale gelmesi, sınır kavramını önemini kaybetmesi gibi nedenlerle uluslararası pazarlara açılan şirketler rekabet avantajına sahip olabilmek için ürün ya da hizmetlerinde yüksek katma değer sağlamalıdır. Markanın en önemli kısmını oluşturan katma değer, ürünün öne çıkmasını sağlamaktadır. Araştırma kapsamında ilk üç bölümde uluslararasılaşma, uluslararası pazarlama ve katma değer kavramlarına ilişkin literatür çalışması yapılmıştır. Ayrıca Türkiye'deki madencilik sektörüne ilişkin verilere yer verilmiştir. Uygulamanın yapıldığı çalışmanın dördüncü bölümünde ise Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) modeli kullanılarak madencilik sektörü için Türkiye ile bazı ülkeler belirlenen çeşitli kriterler çerçevesinde derecelendirilmiştir. Bu kapsamda sektöre ilişkin daha doğru bilgilere ulaşabilmek için Türkiye'deki madencilik sektöründe çalışan üst düzey yöneticilerden, danışmanlık yapan ve yönetim kurullarında yer alan kişilerden oluşan 10 kişi ile çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, competition has now moved to the international level due to the influence of various factors. Companies that open to international markets for reasons such as the fact that the competition is becoming extremely intense, losing the importance of the concept of borders, must provide high value added in their products or services to gain competitive advantage. The added value, which makes up the most important part of the brand, makes the product stand out. In the first three chapters, literature study on internationalization, international marketing and value added concepts was conducted. It also includes data on the mining industry in Turkey. In the fourth part of the study where the application is performed, the Analytical Hierarchy process (AHP) model is rated for the mining industry by Turkey and some countries within a set set set set set set range of criteria. In order to gain more accurate information about the industry, 10 people from top level managers, consultants and board members were employed in the mining industry in Turkey.