Uluslararası ticarette kripto paralara devletlerin bakış açısı: Avrupa Birliği örneği
States' perspective to crypto coins in international trade: The case of the European Union
  1. Tez No: 786547
  2. Yazar: ASLI TUĞBA EKİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDENUR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ab Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanlık tarihi boyunca çağın koşullarına göre şekillenen para, teknolojik gelişmelerle birlikte çok kez değişime uğramıştır. Bu değişim sürecinde finansal teknolojinin getirmiş olduğu son yenilik, paranın dijitalleşmesi ile ortaya çıkan kripto paralardır. Paranın dijitalleşmesi ile dolaşım hızı azalan para, kripto varlıkların küresel alanda yaygınlaşmasını sağlamıştır. Kripto varlıkların yaratılmasının altında yatan blok zincir teknolojisinin banka gibi finansal aracı kuruluşları etkisiz hale getirmesi ve transfer ücretlerinin küçük tutarlarla gerçekleştirmesi, ticari alanda önemini gitgide arttırmaktadır. Ancak kripto varlıkların henüz yasal bir dayanağının olmaması nedeniyle ülkeler bu varlıklara karşı şüphe ile yaklaşmakta ve kripto varlıkların düzenlenmesi konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Bu sebeple söz konusu çalışmada, her geçen gün artan işlem hacimleri nedeniyle kripto varlıklar konusu incelenerek; kripto varlıkların doğuşu, düzenlenmesi, altında yatan blok zincir teknolojisi, uluslararası ticarette kullanımı ve gelecek beklentilerine yönelik araştırma yapılmıştır. Ayrıca başta Türkiye olma üzere Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, El Salvador, Çin, Japonya, Rusya, İngiltere, İsviçre gibi ülkeler seçilerek kripto varlıklar hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. İlaveten Türkiye'de ve dünyada etkili olan düzenleyici kuruluşların kripto varlıklar ile ilgili düzenleme çalışmaları incelenmiştir. Son olarak Avrupa Birliği üye ülkelerinin kripto varlıklar hakkındaki yaklaşımı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Money, which has been shaped according to the conditions of the age throughout the history of humanity, has changed many times with technological developments. The latest innovation brought by financial technology in this process of change is the crypto money that emerged with the digitalization of money. With the digitalization of money, the circulation rate of money has decreased, and crypto assets have become widespread in the global arena. The fact that the blockchain technology underlying the creation of crypto assets makes financial intermediaries such as banks ineffective and transfer fees are carried out with small amounts increases its importance in the commercial field. However, since crypto assets do not have a legal basis yet, countries are suspicious of these assets and continue to work on the regulation of crypto assets. For this reason, in the aforementioned study, the subject of crypto assets was examined due to the increasing transaction volumes; Research has been conducted on the birth, regulation, underlying blockchain technology, use in international trade and future prospects of crypto assets. In addition, countries such as Turkey, the United States, Canada, El Salvador, China, Japan, Russia, England, and Switzerland were selected and their views on crypto assets were included. In addition, regulatory studies related to crypto assets of effective regulatory institutions in Turkey and in the world have been examined. Finally, the approach of the member states of the European Union to crypto assets is emphasized.