KOBİ'lerin uluslararasılaşma sürecinde dijitalleşme ve dijital olgunluk seviyelerinin rekabet avantajı yaratmasındaki önemi
The importance of digitalization and digital maturity levels in creating a competitive advantage in the internationalization process of SME's
  1. Tez No: 786548
  2. Yazar: CEMİL GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAHRAMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küreselleşme dünya ekonomisinde büyük değişiklikler yaratmıştır. Teknolojik gelişmeler bunun en büyük sebeplerindendir. Sınırların önemini kaybetmesi, iletişimin ve ulaşımın kolaylaşması uluslararası piyasaları oldukça cazip hale getirmiştir. Uluslararası pazarlar işletmeler için pek çok fırsatlar barındırmaktadır. Özellikle ülke ekonomilerinin temel unsurlarından olan KOBİ'ler için uluslararasılaşma büyük avantajlar sağlamaktadır. Dördüncü Sanayi Devrimi olarak ifade edilen Endüstri 4.0 ile endüstri süreçlerinde dijitalleşme amaçlanmıştır. Dijitalleşme sayesinde işletmeler dünyanın çeşitli yerlerindeki faaliyetlerini kolay şekilde yönetebilmektedir. İşletmelerin hızla uluslararasılaştığı günümüz mevcut rekabet ortamında yer alabilmek dijitalleşme ile mümkündür. Çalışma kapsamında, KOBİ'lerin dijitalleşme ve dijital olgunluk seviyelerinin rekabet avantajına etkisini tespit etmek üzere ikisi hizmet, on üçü üretim, üçü teknoloji ve biri lojistik sektöründen olmak üzere seçilen 19 KOBİ'yi temsilen birer çalışan seçilerek mülakat yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, SPSS ve MATLAB programları ile değerlendirilmiştir. Buna göre yüksek dijital olgunluğa sahip KOBİ'lerin pek çok açıdan rekabet avantajına sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization has created huge changes in the world economy. Technological advancements are one of the biggest reasons for this. The importance of borders, the ease of communication and transportation has made international markets very attractive. International markets have many opportunities for businesses. Especially for SMEs, one of the main elements of any country's economies, the internationalization is a major benefit. Industry 4.0, expressed as the fourth Industrial Revolution, aims to digitize the industry processes. Digitalization makes it easy for businesses to manage their activities around the world. Thanks to digitalization it is possible to participate in today's current competitive environment where businesses are rapidly interconnected. Within the scope of the study, an interview was conducted by selecting an employee representing 19 SMEs, two of which were selected from the service, thirtheen of which were manufacturing, three of which were from the technology and one from the logistics sector to determine the impact of the digital maturity levels of SMEs. The results obtained have been evaluated by SPSS and MATLAB programs. Accordingly, it has been concluded that SMEs with high digital maturity have a competitive advantage in many ways.