Enerji piyasası ürünlerinin menkul kıymetleştirilmesi
Securitization of energy market products
  1. Tez No: 786553
  2. Yazar: SEYİT AHMET EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜNEREN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
2499 sayılı ve 30.07.1981 tarihli Sermaye Piyasası Kanun'unun 3/b maddesinde menkul kıymetler, ortaklık veya alacaklılık sağlayan, belli bir tutarı temsil eden, yatırım aracı olarak kullanılan, dönemsel kar getiren, misli nitelikte, seri halinde çıkarılan, ibareleri aynı olan ve koşulları Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen kıymetli evrak olarak tanımlanmıştır. Bu bağlamda Enerji Piyasası Ürünlerinin Menkul Kıymetleştirilmesi düşüncesi ile amaçlanan fon talep eden ihraççının öz kaynak ya da borç niteliğinde fon temin etmesini, bunun neticesinde fon veren yatırımcıların kazanç elde etmesini garantilemek, bu formül ile fon verenler ile fon talep edenler arasında direk bir finansman ilişkisi kurmaktır. Gelecekte üretilecek olan enerjinin kıymetli evrak yapısına bürünmesiyle birlikte piyasa paydaşlarına alternatif bir kazanç oluşturması hedeflenmektedir. Ayrıca güncel mevzuat yetersiz olduğundan menkul kıymetleştirmenin hatlarının belirlenmesi gerekliliği mevcuttur. Sonuç olarak bu finansman yöntemi ülkemizin enerji alanında daha güçlü olmasına imkân verebilecek olup yatırımların karşılığının banka kredi faizlerine ödenmesi yerine, enerji yatırımlarına kaynak sağlatılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In Article 3/b of the Capital Markets Law No. 2499, securities, partnerships or creditors, representing a certain amount, used as an investment instrument, generating periodic income, having the same quality, issued in series, with the same terms and conditions, are approved by the Capital Markets Board. In this context, with the idea of securitization of Energy Market Products, the aim is to ensure that the issuer requesting funds obtain funds in the form of equity or debt, as a result of which the investors who provide funds will earn profits, and to establish a direct financing relationship between the funders and the funders with this formula. It is aimed to create an alternative income for market stakeholders with the energy to be produced in the future to take on the structure of valuable paper. In addition, since the current legislation is insufficient, it is necessary to determine the lines of securitization. As a result, this financing method will enable our country to be stronger in the field of energy, and resources will be provided for energy investments instead of paying for the investments to bank loan interests.