Bir atritörün tasarımı ve imalatı
The Planning and manufacturing of attritor
- Tez No: 78658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİM FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son yıllarda gelişmiş toz metalürji yöntemlerine olan ilgi oldukça artmaktadır. Bu ilgi bir çok uygulamada ortaya çıkan malzeme sınırlamalarım ortadan kaldırmak amacıyla yeni ve gelişmiş malzemelere olan ihtiyaçlardan kaynaklanmaktadır. Normal ergitme tekniğiyle üretilmesi zor veya olanaksız olan elementlerin yeni alaşım yapılmasında koruyucu kaplama uygulamalarında, süper korozyon dirençli alaşımların geliştirilmesinde, talaşlı imalatı güç olan malzemelerin uygulama alanlarında kullanılması için toz metalürjisinden yararlanılmaktadır. Atritör cihazının yapılması sonucunda, diğer sistemlere göre malzemede tane boyutunun daha küçülmesi, cihazda uzun kullanım ömrüne sahip olunması, öğütme süresinin kısaltılması ve enerji sarfiyatının azaltılması konusunda üstünlük sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the interest to advanced powder metallurgy techniques methods. Were increased greatly. The reason for this increased interest is to eliminate the materials limitations due to applications and to obtain advanced materials. In making new alloys that cannot be obtainable coy classical melting techniques in protecting coating applications, development of corrosion resistant alloys and usage of materials that cannot be manufactured by machining the P/M techniques are used. After the production of attritor device grain size was decreased with respect to other systems, the service life of the device was increased, grinding time was decreased and energy costs were decreased. KEYWORDS :Attritor, Power Metallurgy, New Alloys