Erzurum Ahkâm Defterlerine göre Milas kazası (H.1155-1224/ M.1742-1809)
Kaza of Milas according to Ahkâm Defterleri of Erzurum (H. 1155-1324/ M. 1742-1809)
  1. Tez No: 786609
  2. Yazar: SONGÜL ÖZTUNÇ USLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Osmanlı Devletinde adalete her dönemde önem verilmiş ve bu yüzden adalet sistemi de güçlü bir hal almıştır. 1742 yılından itibaren eyalet esasına göre düzenlenen ahkâm defterleri, Osmanlı Devleti'nin sosyal, idari ve ekonomik yapısı hakkında bilgi veren önemli kaynaklardan birisidir. Bu tez çalışmasında kapsadığı tarih aralığı içerisinde, 1 ve 10 numaraları arasındaki Erzurum Ahkâm Defterlerinde Milas kazası ile ilgili hükümler transkript edilmiş ve Sosyo-ekonomik hayata dair konular başlıklara ayrılmıştır. Daha sonra bu hükümler özetlenerek tablo halinde verilmiştir. Tez, giriş, üç ana bölüm, sonuç ve ekler kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde Divan-ı Hümayun'da tutulan defterler hakkında bilgiler verilip tez için önemli bir yere sahip Erzurum hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Milas kazası hakkında bilgiler verilerek, tezin ana kısmına geçiş yapılmıştır. Kategorilere ayrılarak birincil kaynak olarak kullanılan hükümlerin yanı sıra araştırma eserlerle bu bölüm desteklenmiştir. Son bölümde ise transkript edilen hükümler özet haline getirilerek elde edilen metinler tablo haline getirilmiştir. Tez çalışmasıyla birlikte belirtilen tarihler arasında Milas Kazası hakkında siyasi, sosyal, iktisadi ve idari gibi alanlarda yapılan çalışmalara katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire emphasized justice in its administration throughout history, which strengthened the legislative system. Ahkâm defterleri (Verdict Registries) is an essencial source on Social-Economial-Administrative structure on Ottoman Empire, since its creation in 1742. In this thesis, the provisions related to the Kaza of Milas were chronologically transcribed in the Erzurum Ahkâm Registers between the numbers 1 and 10 and topics were categorized according ro Social-Economic lifestyle. These provisions summarised in tables. Thesis; consists of introduction, three main parts, conclusion and appendices. In the first part, information about the books kept in“Divan-ı Hümayun”is given and information about Erzurum, which has an important place for the thesis, is given. In the second part, information about Kaza of Milas was given and the main part of the thesis was passed. In addition to the provisions used as primary sources by categorizing, this section was supported by research works. In the last part, the transcripted provisions were summarized and the information obtained were tabulated. With the thesis study, it is aimed to contribute to the studies carried out in the fields such as political, social, economic and administrative about Kaza of Milas between the specified dates.