Erişkin humerus diafiz kırıklarında plak-vida ile yapılan açık redüksiyon internal fiksasyon tedavi sonuçlarımız
- Tez No: 786630
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞÜKRÜ SOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Şubat 2005 ile Haziran 2009 tarihleri arasında müracat etmiş, dosya ve film arşivlerinde kaza sonrası kırık tipinin anlaşılabildiği ve takiplerinde yeterli kontrol dökümanlarına sahip humerus diafiz kırığı olan ve plak(kompresyon plağı-düşük temas yüzeyli kompresyon plağı-kilitli kompresyon plağı)- vida ile cerrahi tedavisi yapılan 30 erişkin olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan 30 hastadan 19'u (%63. 3) erkek, 11'i (%36. 6) kadın idi. Ortalama yaş 36. 2(dağılım 23-66) olup, ortalama takip süresi 32 ay(dağılım 12-60) idi. Sonuçların değerlendirilmesinde objektif ve subjektif parametreleri içeren Steward ve Hundley krıterlerinin yanı sıra kırık kaynama zamanı ve komplikasyonlar değerlendirildi. 30 hastalık çalışmamızda bir olgu dışında tüm olgularda (29 hasta, %96. 6) kaynama gerçekleşti, Steward –Hundley kriterlerine göre 27 hasta(%90) iyi, 2 hasta(%6. 6) orta, 1 hastada(%3. 3) ise kötü fonksiyonel sonuç elde edildi. Operasyondan önce dört (%13. 3) hastada radial sinir defisiti mevcuttu. Bu dört hastadan üç tanesinde nörolojik defisitleri ameliyattan 4-6 ay sonra düzeldi. Sonuç olarak; humerus diafiz kırıklarında uygun endikasyonlarda konservatif tedavi hala ilk seçenek tedavi yöntemi olmakla birlikte açık kırıklarda, patolojik kırıklarda, iki taraflı humerus kırıklarında, aynı taraflı birden fazla üst ekstremite kırıklarında, politravmalı olgularda, humerus diafiz kırığına ciddi karın, toraks, kafa travmasının eşlik ettiği olgularda, damar ve sinir yaralanmalı olgularda ve konservatif tedavinin başarılı olmadığı olgularda cerrahi tedavi iyi bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
Thirty adult patients with humeral diaphyseal fracture who underwent surgical treatment with a plate (compression plate-low contact surface compression plate-locked compression plate)-screw at the Ministry of Health Ankara Atatürk Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between February 2005 and June 2009 were included in the study. Of the 30 patients included in the study, 19 (63.3%) were male and 11 (36.6%) were female. The mean age was 36.2 (range 23-66) and the mean follow-up was 32 months (range 12-60). In the evaluation of the results, the time to union of the fracture and complications were evaluated, as well as the Steward and Hundley criteria including objective and subjective parameters. In our study of 30 patients, union occurred in all cases except one (29 patients, 96.6%). According to Steward-Hundley criteria, 27 patients (90%) were good, 2 (6.6%) moderate, 1 (3.3%) ) had poor functional results. Before the operation, four (13.3%) patients had radial nerve deficits. Neurological deficits improved in three of these four patients 4-6 months after surgery. In conclusion; Conservative treatment is still the first choice treatment method in humeral diaphyseal fractures in appropriate indications, but in open fractures, pathological fractures, bilateral humeral fractures, multiple upper extremity fractures on the same side, polytrauma cases, severe abdominal, thorax, and head trauma accompanying humeral diaphyseal fractures, Surgical treatment is a good option in cases with vascular and nerve injuries and in cases where conservative treatment is not successful.