Okul eğitimcilerinin çevik liderlik becerisi algısı üzerine bir araştırma
A research on school educators' perception of agile leadership skills
  1. Tez No: 786636
  2. Yazar: ZEYNEP AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüz dünyasında meydana gelen süratli değişimler, belirsizliğin artması, iletişim ve bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişmeler eğitim dünyasını etkilemiş; okullarda görev yapan eğitimcilerin sorumluluğu artmıştır. Bu ortamda nitelikli eğitimin sağlanabilmesi için eğitimcilerin yeni liderlik becerilerine ve algılamasına ihtiyaç vardır. Bu araştırmada devlet okullarının farklı kademelerinde görev yapan eğitimcilerin çevik liderlik becerileri algısının incelenmesi amaçlanmış olup, demografik özelliklere göre bu algının farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırma verileri Adana ili merkez ilçelerinde (Çukurova, Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam) faaliyet gösteren devlet okullarında görev yapan 501 eğitimciden basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda, eğitimcilerin çevik liderlik becerisi algısı yüksek düzeyde bulunmuş; pozisyona göre yöneltmede çevik liderlik becerisi algısının farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yöneticilerin yöneltmede çevik liderlik becerisi algısının öğretmenlerden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid changes in today's world, increase of uncertainty, rapid developments in communication and information technologies have affected the education world; The responsibility of educators working in schools has increased. In order to provide quality education in this environment, educators need new leadership skills and perceptions. In this study, it was aimed to examine the perception of agile leadership skills of educators working at different levels of public schools, and it was investigated whether this perception differs according to demographic characteristics. Research data were collected by using simple random sampling method from 501 educators working in public schools in Adana province central districts (Çukurova, Seyhan, Yüreğir and Sarıçam). As a result of the research, educators' perception of agile leadership skills was found high; It has been determined that the perception of agile leadership skill differs in orientation according to the position. It was concluded that administrators' perception of agile leadership skills in directing was higher than teachers.