Aile Hekimliği polikliniğine başvuranhastalarda nikotin bağımlılık düzeyinin vesigara bırakma isteğinin uyku kalitesine etkisi
Applied to family medicine polycliniclevel of nicotine addiction in patients andthe effect of smoking quotation on sleep quality
- Tez No: 786685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Uyku şikayetleri olan bireyler genellikle obezite, aşırı alkol kullanımı, fiziksel egzersiz yapmama ve sigara içme gibi sağlıksız yaşam tarzları sergilerler. Nikotin ve nikotin yoksunluğunun uyku üzerindeki etkileri, sigara içmeyenlerin sabahları daha uyanık olma eğilimi, sigara içimi ile horlama arasında bir ilişki ve bireyler için bir eğilim de dahil olmak üzere, çeşitli kanıtlar sigara içimi ile uyku bozukluğu arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Uyku bozukluklarının yaş, cinsiyet, sosyoekonomik şartlar, tıbbi ve psikiyatrik hastalıklar, alkol ve sigara bağımlılığı, stres ve ilaç kullanımıyla doğrudan bağlantısı olduğu ifade edilmiştir. Sigara içerdiği nikotin nedeniyle, santral sinir sistemini stimule ederek uykuyu kötü yönde etkileyebilecek faktörlerden birisidir. Çalışmada nikotin bağımlılık düzeyi ile sigara bırakma isteği ile uyku kalitesi ve anksiyete depresyon seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız Prospektif, Vaka Kontrol tipte bir araştırmadır. Araştırmada yüz yüze anket çalışması kullanılmıştır. Ağustos-Eylül 2022 tarihleri arasında, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği ve Sigara Bırakma polikliniğinde yapılmıştır. Dahil edilme kriterlerini karşılayan, sigara bırakma polikliniğine başvuran 76 hasta, başvurmayıp sigara içen 76 hasta ve hiç sigara içmemiş 76 hasta olmak üzere toplam 228 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalara sosyodemografik verileri, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ), Hastane Anksiyete ve Depresyon ölçeği (HAD) ve Fagestrom Nikotin Bağımlılık Ölçeği uygulanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Individuals with sleep complaints often exhibit unhealthy lifestyles such as obesity, excessive alcohol use, lack of physical exercise, and smoking. Various evidence suggests an association between smoking and sleep disturbance, including the effects of nicotine and nicotine withdrawal on sleep, a tendency for nonsmokers to be more awake in the morning, an association between smoking and snoring, and a trend for individuals. It has been stated that sleep disorders are directly related to age, gender, socioeconomic status, medical and psychiatric disorders, alcohol and cigarette addiction, life stress, and drug use. Due to the nicotine it contains, cigarettes are one of the factors that can affect sleep negatively by stimulating the central nervous system. In the study, it was aimed to examine the relationship between the level of nicotine addiction and the desire to quit smoking, and sleep quality and anxiety and depression levels. MATERİAL AND METHOD: Our study is a Prospective, Case-Control type study. Face- to-face survey study was used in the research. It was carried out between August and September 2022 in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Family Medicine Diabetes Polyclinic and Smoking Cessation Polyclinic. A total of 228 patients, including 76 patients who applied to the smoking cessation outpatient clinic, 76 patients who did not apply, and 76 patients who had never smoked, who met the inclusion criteria were included in the study. Sociodemographic data, Pittsburgh Sleep Quality Scale (PUKI), Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD), and Fagestrom Nicotine Addiction Scale were applied to the patients. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.