Ergenlik döneminde sosyal medya ve dijital oyun bağımlılığının anksiyete ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of social media and digital gaming addiction with anxiety in adolescence
  1. Tez No: 786684
  2. Yazar: MERVE ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmamızda Tokat il merkezinde eğitim gören lise öğrencilerinde sosyal medya ve dijital oyun bağımlılığının ne düzeyde olduğunun ve anksiyete ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız 01.12.2.2022-01.01.2023 tarihleri arasında anket ve gönüllü onam formu basılı formatı ile Tokat il merkezinde eğitim gören lise öğrencilerine yapılmıştır. Anketimiz; 6 soruluk sosyodemografik veri formu, 9 soruluk Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, 7 soruluk Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği ve 21 soruluk Beck Anksiyete Ölçeği'nden oluşmakta idi. Elde edilen veriler, SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate the level of social media and digital game addiction and its relationship with anxiety in high school students studying in the city center of Tokat. Our study was carried out between 01.12.2022 and 01.01.2023, with the printed format of the questionnaire and voluntary consent form, to high school students studying in the city center of Tokat. Our survey; It consisted of a 6-question sociodemographic data form, 9-question Social Media Addiction Scale for Adolescents, 7-question Digital Game Addiction Scale, and 21-question Beck Anxiety Scale. The obtained data were analyzed with SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) program. A p value of