Diyabetik ayağı olan ve olmayan tip 2 diyabetikhastalarda kronik hastalık öz yönetiminindeğerlendirilmesi
TYPE 2 diabetic with and without diabetic footself-management of chronic disease in patientsevaluation
- Tez No: 786686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmada diyabetik ayağı (DA) olan ve olmayan tip2 diyabetik hastalarda Diyabet öz yönetimlerinin (DÖY) değerlendirilmesi için Diyabet Öz Yönetim Ölçeği (DÖYÖ) kullanarak diyabetik ayak risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif, vaka kontrol çalışması olup, Ağustos-Kasım 2022 tarihleri arasında, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi (HNEAH) Aile Hekimliği Kliniği Diyabet Polikliniğine başvuran Tip 2 diyabet hastaları arasından dahil etme kriterlerine uygun diyabetik ayaklı 41 hasta ve Tip2 diyabet tanılı 92 katılımcı olmak üzere toplamda 133 hasta basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile çalışmya alınmıştır. Değerlendirmenin yapılması amacıyla araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan sosyodemografik form ve Tip 2 diyabetli kişilerde DÖYÖ kullanılmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the diabetic foot risk factors by using the Diabetes Self-Management Scale (DSS) to evaluate the self-management of type 2 diabetic patients with and without diabetic foot (DF). Materials and Methods: The study is a single-center, prospective, case-control study. Among the Type 2 diabetes patients who applied to the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Family Medicine Clinic Diabetes Polyclinic between August and December 2022, 41 patients with diabetic foot and 92 participants with Type 2 diabetes who met the inclusion criteria were in total. 133 patients were included in the study by simple random sampling method. In order to make the evaluation, the sociodemographic form prepared by the researcher by scanning the literature and the DSQ for people with Type 2 diabetes were used. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.