Kültürel boyutlar kuramı çerçevesinde kamu segmentasyonu ve dijital aktivizm
Public segmentation and digital activism in the context of cultural dimension theory
  1. Tez No: 786712
  2. Yazar: HÜRİYE SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYUP AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Bu çalışmanın amacı, Durumsal Kamular Kuramı ile dijital aktivizm arasındaki ilişkide kültürel boyutların düzenleyici etkisini ortaya koymak ve ilgili literatüre katkı sağlamaktır. Çalışma kapsamında Türkiye'de öğrenim gören uluslararası üniversite öğrencilerinden oluşan evrenden kota örnekleme yöntemi ile 523 katılımcı tespit edilmiştir. Bilgisayar destekli yüzyüze, telefonla ve yüzyüze anket yöntemleri kullanılarak toplanan veriler, niceliksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda Durumsal Kamular Kuramı'nın dijital eylemler söz konusu olduğunda geçerliliği test edilmiş; Durumsal Kamular Kuramı bağımsız değişkenlerinden ilgi derecesi ile kısıt algısının; kültürel boyutlardan da yalnızca güç mesafesinin dijital aktivizm üzerinde anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır. Durumsal Kamular Kuramı'nın bağımsız değişkenleri kullanılarak kamular segmente edilmiş; tüm kamu segmentlerinde olmayacak şekilde dijital aktivizm katmanlarında farklılıkların olduğu ayrıca kuramın bağımsız değişkenleri ile dijital aktivizm arasındaki ilişkide kültürel boyutlardan sadece güç mesafesinin düzenleyici etkisinin olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the moderating effect of cultural dimensions on the relationship between the Situational Theory of Publics and digital activism and to contribute to the related literature. Within the scope of the study, 523 participants were identified by quota sampling method from the population of international university students studying in Turkey. The data, which were collected using computer-assisted face-to-face, telephone and face-to-face survey methods, were analyzed using quantitative methods. As a result of the study, the validity of the Situational Theory of Publics was tested in the case of digital actions. It was observed that the level of involvement and the constraint recognition among the independent variables of the Situational Theory of Publics, and only power distance among the cultural dimensions had a significant effect on digital activism. Using the independent variables of the Situational Theory of Publics, publics were segmented; it was found that there were differences in the layers of digital activism, but not in all public segments, and that only power distance among cultural dimensions had a moderating effect on the relationship between the independent variables of the theory and digital activism.