Paratiroid hastalıklarına klinik yaklaşım
Surgical experience of paratiroid diseases in Dicle University
  1. Tez No: 786713
  2. Yazar: ESRA HAMURCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET VEYSİ BAHADIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Paratiroid bezleri, kalsiyum ve fosfor metabolizmasının düzenlenmesinde çok önemli rol oynayan paratiroid hormonunu (PTH) salgılar. PTH'nın salgılanmasının artması, primer, sekonder veya tersiyer olarak sınıflandırılan endokrinolojik bir durum olan hiperparatiroidi (HPT) olarak adlandırılır. Bu çalışmada kliniğimize başvuran paratiroid hastalarının sosyo-epidemiyolojik, laboratuvar, görüntüleme özellikleri ile kliniğimizin paratiroid hastalıklarını tedavi ederken uyguladığı yaklaşımları ve sonuçlarını retrospektif incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma paratiroid hastalığı olan, yaşları 18 ile 93 arasında değişen 200 hasta bilgilerinin retrospektif incelemesi ile yapılmıştır. Çalışmaya paratiroid hastalığı tanısı almış ve tedavi seçeneği olarak cerrahi planlanan hastalar dahil edilmiştir. Bulgular: Ek tiroid hastalığı bulunmayan 128 (%64) hastaya unilateral cerrahi yaklaşım ve lokal eksplorasyon ile sadece paratiroid adenom eksizyonu uygulanmıştır. Ek tiroid hastalığı olan 45 (%22,5) hastanın 41'ine bilateral total tiroidektomi, 4'üne sol totale tamamlayıcı tiroidektomi uygulanmıştır. Hastaların 182 (%91)'sinde patolojik tanı paratiroid adenomu olarak bildirilmiştir. Patolojik tanı ile ameliyat öncesi USG bulguları arasında 129 (%75,6) hastada, sintigrafi ile 110 (% 73,3) hastada uyum saptanmıştır. Preoperatif PTH değerinin intraoperatif yüksek, 1. gün ve 1.
Özet (Çeviri)
Introduction:The parathyroid glands secrete parathyroid hormone (PTH), which plays an important role in the regulation of calcium and phosphorus metabolism. Increased secretion of PTH is called hyperparathyroidism (HPT), an endocrinological condition classified as primary, secondary or tertiary. In this study, we aimed to investigate the socio-epidemiological, laboratory and imaging characteristics of parathyroid patients admitted to our clinic, and to evaluate the therapeutic approach and results of parathyroid diseases in our clinic retrospectively. Materials and Methods: This study was conducted in 200 patients with parathyroid disease, aged between 18 and 93 years. Patients who were diagnosed as parathyroid disease and planned surgery as a treatment option were included in the study. Results: Totally 128 (64%) patients without additional thyroid disease underwent only unilateral surgical approach and local exploration and excision of parathyroid adenoma. From forty-two (22.5%) patients with additional thyroid disease 41 patients underwent bilateral total thyroidectomy and 4 patients underwent complementary thyroidectomy. The pathological diagnosis was reported as parathyroid adenoma in 182 (91%) patients. Pathological diagnosis and preoperative USG and scintigraphy findings were consistent in 129 patients (75.6%) and 110 patients (73.3%), respectively. Preoperative PTH values were significantly higher than intraoperative, 1. day and 1.