Ratlarda cisplatin nefrotoksisitesinde Sanggenon C'nin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of Sanggenon C on cisplatin nephrotoxicity in rats
  1. Tez No: 786754
  2. Yazar: BÜŞRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LAÇİNE AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Nefrotoksisite, maddelerin böbrek fonksiyonu üzerindeki olumsuz etkisi olarak tanımlanmaktadır. Bazı kimyasal ajanlar nefrotoksisiteye sebep olmaktadır. Cisplatin kemoterapide sıkça kullanılan bir ilaçtır. Ancak cisplatinin önemli yan etkileri de bulunmaktadır. Bu çalışma, kemoterapatik bir ilaç olan cisplatinin oluşturduğu nefrotoksisiteye karşı izoprenillenmiş bir flavonoid olan Sanggenon C'nin antioksidatif, nefroprotektif ve hepatoprotektif etkileri incelemek amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla ratlardan 4 grup oluşturulmuştur. 1. gruptaki ratlara (Kontrol grubu) çalışma boyunca intraperitoneal (i.p.) 1 mL %0,9 NaCl enjekte edilmiştir. 2. gruptaki ratlara (Cisplatin grubu) çalışmanın 1. günü cisplatin 7 mg/kg enjekte edilmiştir. 3. gruptaki ratlara (Sanggenon grubu) çalışma boyunca 0,1 g/kg Sanggenon C olarak uygulanmıştır. 4. gruptaki ratlara (Cisplatin+Sanggenon grubu) çalışmanın ilk günü cisplatin 7 mg/kg uygulanıp, cisplatin enjeksiyonunu takiben çalışma boyunca 0,1 g/kg Sanggenon C uygulanmıştır. Çalışma sonunda ratlardan alınan kan ve doku örneklerinde, oksidatif belirteçler olan NO, MDA, TOS ile antioksidatif parametreler olan GSH, CAT ve TAS seviyeleri ölçülmüştür. Cisplatinin oluşturduğu doku hasarlanmalarını ve Sanggenon C'nin etkisini belirlemek amacıyla rutin biyokimya testleri AST, ALT, CREA, UREA ve BUN düzeyleri, serum lipid profili belirlenmiştir. Ayrıca dokuların histopatolojik analizleri de yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar; Cisplatin uygulamasının oksidatif stresi indüklediğini ve karaciğer ve böbrek dokuda toksisite oluşturduğunu göstermektedir. Sanggenon C tedavisi uygulandığında ise toksikasyon düzeylerinin düştüğü belirlenmiştir. Elde edilen bulgular Sanggenon C'nin cisplatin toksikasyonunu hafifletmek adına yararlı bir fitokimyasal olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nephrotoxicity is defined as the adverse effect of substances on kidney function. Some chemical agents cause nephrotoxicity. Cisplatin is a drug frequently used in chemotherapy. However, cisplatin has significant side effects. This study was planned to examine the antioxidative, nephroprotective and hepatoprotective effects of Sanggenon C, an isoprenylated flavonoid, against nephrotoxicity caused by cisplatin, a chemotherapy agent. Four groups of rats were formed. 1 mL 0.9% NaCl was injected to 1st group rats (Control group) throughout the study. Group 2 rats (Cisplatin group) were given cisplatin 7 mg/kg was injected on the 1st day of the study. The third group (Sanggenon group) was given 0.1 g/kg Sanggenon C to the rats throughout the study. Group 4 rats (Cisplatin+Sanggenon group), cisplatin 7 mg/kg was administered were administered on the first day of the study. Following cisplatin injection, 0.1 g/kg Sanggenon C was administered to rats throughout the study. At the end of the study, oxidative markers NO, MDA, TOS and antioxidative parameters GSH, CAT and TAS levels were measured in blood and tissue samples taken from rats. In order to determine the tissue damage caused by cisplatin and the effect of Sanggenon C, routine biochemistry tests AST, ALT, CREA, UREA and BUN levels and serum lipid profile were determined. In addition, histopathological analyzes of the tissues were also performed. Obtained results; shows that cisplatin administration induces oxidative stress and creates toxicity in liver and kidney tissue. When Sanggenon C treatment was applied, it was determined that the toxication levels decreased. The findings show that Sanggenon C may be a useful phytochemical to alleviate cisplatin toxicity.