Ratlarda sisplatin nefrotoksisitesi üzerine hiperbarik oksijen tedavisinin etkileri
The effect of hyperbaric oxygen therapy on rat's cisplatin nephrotoxicity
  1. Tez No: 157004
  2. Yazar: TAULAND QYRDEDİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENOL YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz ve Sualtı Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Sisplatin günümüzde en sık kullanılan etkin kemoterapötik ajanlardan birisidir. En sık gözlenen yan etkisi toksik akut böbrek yetmezliğidir. Sisplatin nefrotoksisitesini önlemeye yönelik çalışma sayısı sınırlıdır. Oysa diğer nedenlerle oluşan toksik akut böbrek yetmezliğinde birçok ilaç denenmiş ve etkili olduğu görülmüştür. Bu çalışmada amaç, Sisplatin nefrotoksisitesinin önlenmesi ve tedavisinde hiperbarik oksijen tedavisinin etkisini saptamaktır. Bu çalışma, vücut ağırlıklarına göre seçilmiş erkek Wistar ratlan üzerinde yapılmıştır (220 + 24 gr, n =32). Sisplatin ve sisplatin-HBO grubu ratlanna intraperitoneal olarak 6 mg/kg Sisplatin uygulanmıştır. Tüm ratlar 4 gruba ayrılarak 5 gün süreyle takip edilmiştir. Kontrol grubu (n=8): İlaç uygulanmamıştır. Sisplatin-HBO grubu (n=8): sisplatin verilmesi sonrasında günde 60 dakikalık 2 seans 2.5 ATA' da HBO tedavisi uygulanmıştır. HBO grubu (n=8): Sadece günde 60 dakikalık 2 seans 2.5 ATA'da HBO tedavisi uygulanmıştır. Sisplatin grubu: Sadece sisplatin uygulanmıştır. Tüm ratlarda idrar proteini, idrar kreatinini, serum kreatinini, ALP, GGT, LDH, idrar miktarı, kreatinin klirensi, üre ve nefrektomi materyalinde histopatolojik inceleme yapılarak değerlendirme yapılmıştır. Çalışma sonunda, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında HBO grubunda tüm verilerde anlamlı fark olmamıştır (p>0,05). Sisplatin ve sisplatin-HBO grubunda ise idrar proteini, serum kreatinini, GGT, idrar miktarı ve üre değerlerinde anlamlı artış, idrra kreatinin ve kreatinin klirensinde anlamlı azalma mevcut idi (p0,05). Çalışmanın sonucunda, sisplatin nefrotoksistesini önlemede günde 2 seans HBO tedavisinin yeri olmadığı bulunmuştur. Sisplatin nefrotoksisitesi üzerine etkilerini kesin olarak ifade edebilmek için daha ayrıntılı ve değişik basınç ve sürede HBO tedavisi ile ve aynı zamanda böbrek dokusunda serbest oksijen radikalleri ve antioksidan enzim seviyelerinin de bakıldığı yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cisplatin is one of the mostly preferred effective chemotherapeutic agent currently. Toxic acute renal failure (ARF) is the most prevalent adverse effect of the drug. The number of the studies to prevent its nephrotoxicity is limited. However, a lot of drugs were shown to be effective in toxic acute renal failure caused by different agents. In this study, we aimed to detect the effects of hyperbaric oxygen therapy in the prevention and treatment of Cisplatin nephrotoxicity. This study was performed on body weight-matched male Wistar rats (220 ± 24gr, n=32). Cisplatin was injected to cisplatin and cisplatin-HBO groups rats intraperitoneally in the dose of 6 mg/kg. Rats were separated to four groups and they were followed up for 5 days. Control group (n=8): No medication; Cisplatin-HBO group (n=8): HBO therapy was carried out at 2.5 ATA for 60 minutes twice daily after cisplatin injected; HBO group (n=8): Only HBO therapy was carried out and Cisplatin group (n=8): Only cisplatin was injected. Urine protein, urine Kreatinine, serum Kreatinine, ALP, GGT, LDH, amount of urine, Kreatinine clirens and urea values of rats were measured on the days 0 and 5. Also histopathological evaluation of nephrectomy material were made after sacrification. Although, there were no significant difference in urine protein, urine Kreatinine, serum Kreatinine, ALP, GGT, LDH, amount of urine, Kreatinine clirens and urea values and hystopathological evaluation of rats between control and HBO group and between cisplatin and cisplatin-HBO group (p>0,05).