COVID-19 pandemi döneminin eşler arasındaki ilişkiye etkileri: Konya ili örneği
The effects of the COVID-19 pandemic period on the relationship between spouses: The case of Konya
  1. Tez No: 786969
  2. Yazar: MAİDE NUR AKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
2019 yılının son aylarında Çin'de yayılmaya başlayan COVID-19 salgını, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak tanımlanmış ve tüm dünyada günlük hayattaki akışı değiştiren büyük problem haline gelmiştir. COVID-19 salgını ile birlikte bütün dünyada hayat akışını değiştirerek kısıtlamalar getirmiş, hayatın pek çok alanında aksaklıklara sebebiyet vermiştir. COVID-19 pandemisi; bireyler, aileler, toplumlarda olumlu ve olumsuz sonuçlar meydana getirmiştir. Hayatın normal seyrini değiştiren ve etkileyen bu nedenlerden dolayı evli bireylerde farklı tepkiler ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu bağlamda COVID-19 pandemi sürecinin eşler arasındaki ilişkiye birçok etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Literatür incelendiğinde; bu konuda pek çok çalışma yapılmadığı tespit edilmesinden dolayı eşlerin COVID-19 pandemi öncesi ilişkileri ve COVID-19 pandemi sonrası ilişkileri incelenip tezin amacının COVID-19 pandemi sürecinin eşler arasındaki ilişkiye etkisini incelemek olarak şekillendirilebileceğine kanı getirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma türünden biri olan tarama modeli kullanılmıştır. Gönüllü olarak araştırmada yer alacak bireylere araştırma hakkında bilgi verildikten sonra iki bölümden oluşan veri toplama aracı uygulanmıştır. Veriler ''Kişisel Bilgi Formu“ ve ”Yakın Doğu Evlilik Uyum Ölçeği'' kullanılarak ulaşılmıştır. Çalışmanın evreni, Konya ilinde yaşayan evli bireyler arasından rastgele seçilerek oluşturulmuştur. Çalışmaya katılan gönüllü bireylere dijital platformlar ile ulaşılmış ve verilerin istatistiksel analizleri Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı (SPSS) 20.0 kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analiz kısmında; Kolmogrov Smirnov ve Shapiro Wilks testi analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, evlilik uyum ölçeği alt boyutları tamamı eşlerin pandemi öncesi ve pandemi sonrasında ilişkileri anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. Evlilik uyum alt ölçeği olan evlilikte doyum, evlilikte iletişim, evlilikte empati ve kök aile ilişkileri pandemi sonrasında anlamlı derecede düşüş göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 epidemic which has started to spread in China in the last months of 2019 was identified as a pandemic by the World Health Organization and brought along a major problem that changed the flow of daily life all over the world. The COVID-19 pandemic has changed the flow of life all over the world, brought restrictions, and caused disruptions in many areas of life. The COVID-19 pandemic has caused positive and negative consequences for individuals, families and societies. These causes that has changed and affected the normal course of life have led to different reactions in married individuals. Within this context, COVID-19 pandemic process has many effects on the relationship between spouses. The literature scan reveals that there are not many studies on this subject; therefore, it has been concluded that the relationship of the spouses before and after the COVID-19 pandemic may be reviewed, and the aim of the thesis may be shaped as examining the effect of the COVID-19 pandemic process on the relationship between the spouses. A survey model, which is one of the quantitative research types, was used in the research. After providing information about the research to the individuals who have participated in the research voluntarily, a data collection tool consisting of two parts was implemented. The data were obtained using the“Personal Information Form”and the“Near East Marriage Adjustment Scale”. The universe of the study was created by randomly selecting among married individuals living in Konya. Volunteers participating in the study were accessed through digital platforms and statistical analyzes of the data were obtained by using the Social Sciences Statistics Package Program (SPSS) 20.0. The Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilks tests were used in the data analysis. According to the results of the research, all the sub-dimensions of the marital adjustment scale showed a significant difference in the relationships of the spouses before and after the pandemic. Marriage satisfaction, marital communication, marital empathy, and root family relationships, which are marital adjustment subscales, decreased significantly after the pandemic.