İhracat teşviklerinin incelenmesi ve firmaların sipariş miktarlarına etkisinin analizi
Examination of export incentives and analysis of the effect of companies on order quantities
- Tez No: 786970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH CURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İhracat faaliyetleri günümüz yoğun rekabet ortamında hem firmalar hem de ülke ekonomileri için büyük önem taşımaktadır. Dış pazarlara açılan ve söz konusu pazarlarda kalıcılık sağlayan firmalar kendi sektörlerinde büyümekle kalmaz aynı zamanda ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlarlar. Bu durum beraberinde ekonomik kalkınmayı getirir ve kalkınan ülke küresel ekonomideki payını artırır. Firmalar açısından rakiplerin fazla sayıda olduğu ve teknolojinin sürekli değiştiği bu yüzyılda önemli olan yeniliklere açık olmak ve kendini daima geliştirmektir. Rekabet koşullarından dolayı çekimser davranan üreticiler zaman zaman devlet desteklerine ihtiyaç duyarlar. Üreticisini dış pazara açılmaya teşvik eden ekonomiler kendi ülkelerinin gelişimine de katkıda bulunarak ülkeye döviz girdisi sağlamak yoluyla gelirlerini arttırır. Devletler verdikleri teşvikler sayesinde ekonomilerinin temelini etkileyen olumsuz faktörleri minimum seviyeye indirerek firmaların da bu durumdan etkilenmesini azaltırlar. Her ülkenin ekonomik kalkınma adına verdiği teşvikler farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, vergi iadesi olarak yapılan ihracat teşvikleri konusu ele alınmış ve söz konusu teşviklerin firmaların stok politikalarına etkileri incelenerek firmalara ve ülke ekonomisine yönelik çıkarımlara ulaşılmıştır. Örnek analiz kısmında, Net Bugünkü Değer yaklaşımı kullanılmıştır. Literatürde yer alan teşvik ödemelerindeki gecikme süresi ve teşvik miktarının dikkate alınmadığı modellerde firmaların sipariş miktarının değişmediği gözlemlenirken, bu çalışmada yer alan modelde firmaların sipariş miktarı; alınan teşvik miktarı ile paralel olarak artmakta ve teşvik ödemesindeki gecikme süresinin uzaması ile de azalmaktadır. İleriki çalışmalarda bu çalışmada ele alınan deterministik problem parametrelerinin stokastik olarak değerlendirilmesi ve çoklu perakende şeklinde ele alınması problemin daha gerçekçi bir uygulama alanı bulmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Export activities are of great importance for both companies and national economies in today's intense competitive environment. Sunday Sunday, companies that open up to foreign markets and provide permanence in these markets not only grow in their own sectors, but also make a serious contribution to the national economy. This situation brings economic development with it and the developing country increases its share in the global economy. From the point of view of companies, what is important in this century, when competitors are numerous and technology is constantly changing, is to be open to innovations and to always improve oneself. Producers who abstain due to competitive conditions sometimes need government support. Economies that encourage their producers to open up to the foreign Sunday increase their incomes by contributing to the development of their own countries and providing foreign exchange entry to the country. Thanks to the incentives they provide, states reduce the negative factors affecting the basis of their economies to a minimum and reduce the impact of companies on this situation. The incentives given by each country in the name of economic development differ. In this study, the issue of export incentives made as tax refunds was considered and the effects of these incentives on the inventory policies of companies were examined and inferences for companies and the national economy were reached. In the sample analysis section, the Net Present Value approach was used. While it is observed that the order quantity of the companies has not changed in the models in which the delay period and the amount of incentive payments in the literature are not taken into account, the order quantity of the companies in the model in this study has not changed.; it increases in parallel with the amount of incentives received and decreases with the extension of the delay period in incentive payment. In future studies, stochastic evaluation of the deterministic problem parameters discussed in this study and multi-retail treatment will help the problem to find a more realistic application area.