COVID-19 pandemi sürecinde artan sosyal medya kullanımının aile içi iletişime etkisi
The effect of increasing social media use on family communication in the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 786968
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Covid-19 21.yy'da gerçekleşmiş olan en büyük salgındır. Bu salgın sürecinin, bireylerin yaşamlarına sıhhat esas olmak şartıyla çok fazla tesiri olmuştur. Bu tesirler her bireyi farklı etkilemekle birlikte, alınan çeşitli önlemler sonucunda aileye de ciddi anlamda tesir etmiş ve çeşitli problemler ortaya çıkmıştır. Bu salgın döneminde dikkat çeken konulardan birisi de aile bireylerinin bu durumdan nasıl etkilendikleridir. Çünkü bu dönemde uygulanan yasaklara bakıldığında en güvenli alanın ev olduğuna dair önlemler alınmıştır. Bu süre zarfında insanların evde geçirdikleri süre artmıştır. Buna bağlı olarak insanların, evde kaldıkları süreyi değerlendirmek ve sosyal çevreleri ile iletişim kurmak amacıyla sosyal medyaya olan ilgileri daha da artmıştır. Bu da aile içi ilişkilerde çeşitli değişiklikler meydana getirmiştir. Bu çalışma tüm dünyanın içinde bulunduğu Covid-19 salgın sürecinin aile içi iletişime olan etkisini sosyal medya kullanımı açısından değerlendirilmesi üzerine yazılmıştır. Araştırma da nicel araştırma türlerinden biri olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılan kişilere bilgi verilerek üç bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Verilere“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Aile İletişim Kalıpları Ölçeği”ve Sosyo demografik sorular kullanılarak ulaşılmıştır. Çalışmanın örneklemi Konya bölgesinde yaşayan 15 yaşından büyük olan 506 bireyden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan gönüllü kişilere dijital platformlar ile ulaşılmış ve çalışmanın verileri SPSS v26.0 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda; bireylerin sosyal medya bağımlılığı ve yaşları arasında anlamlı bir farklılık bulunurken; sosyal medya bağımlılığı ve cinsiyet, eğitim durumları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Aile iletişim kalıpları puanlarına göre yapılan analizde, cinsiyet, yaş ve eğitim ile aile iletişim tutumu arasında anlamlı farklılık bulmuştur. Son olarak Covid-19 döneminde bireylerin sosyal medya bağımlılığı ile aile iletişim kalıpları arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Covid-19 is the biggest epidemic in the 21st century. This epidemic process has had a great impact on the lives of individuals, provided that they are healthy. Although these influences affect each individual differently, as a result of various measures taken, they have also seriously affected the family and various problems have arisen. One of the remarkable issues during this epidemic period is how family members are affected by this situation. Because, when we look at the bans applied in this period, precautions have been taken that the safest area is the house. During this time, the amount of time people spend at home has increased. Accordingly, people's interest in social media has increased even more in order to evaluate the time they stay at home and to communicate with their social environment. This has brought about various changes in family relations. This study was written on the evaluation of the effect of the Covid-19 epidemic process, which the whole world is in, on intra-family communication in terms of social media use. The relational survey method, which is one of the quantitative research types, was used in the research. A questionnaire form consisting of three parts was applied by giving information to the people who voluntarily participated in the study. Data were obtained by using“Social Media Addiction Scale, Family Communication Patterns Scale”and Socio-demographic questions. The sample of the study consists of 506 individuals over the age of 15 living in the Konya region. Volunteers participating in the study were reached via digital platforms and the data of the study were analyzed with the SPSS v26.0 statistical program. In the results of working; While there is a significant difference between individuals' social media addiction and age; no significant difference was found between social media addiction, gender and educational status. In the analysis made according to the scores of family communication patterns, a significant difference was found between gender, age, education and family communication attitude. Finally, there was no significant relationship between individuals' social media addiction and family communication patterns during the Covid-19 period.