Konya ekolojik şartlarında bazı makarnalık buğday genotiplerinin kuru ve sulu şartlardaki performanslarının belirlenmesi
Determination of the performances of some durum wheat genotypes under rainfed and irrigation condition in konya ecological conditions
- Tez No: 78697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM SADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZ Yüksek Lisans Tezi KONYA EKOLOJİK ŞARTLARINDA BAZI MAKARNALIK BUĞDAY GENOTİPLERİNİN KURU VE SULU ŞARTLARDAKİ PERFORMANSLARININ BELİRLENMESİ Eray TULUKCU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Bayram SADE Jüri: Doç. Dr. Bayram SADE Yrd. Doç. Dr. Ali Safi KIRAL Yrd. Doç. Dr. Ali TOPAL Bu araştırma, 1996-1997 üretim yılında Konya ekolojik şartlarında bazı makarnalık buğday hat ve çeşitlerinin kuru ve sulu şartlardaki performanslarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tesadüf blokları deneme desenine göre beş tekerrürlü olarak kurulan bu denemede, 8 makarnalık buğday hattı, biri yabancı orjinli 4'ü standart çeşit olmak üzere 12 makarnalık buğday genotipi kullanılmıştır. Bu araştırmada; m2' de başak sayısı, bitki boyu, başak boyu, başakda fertil başakcık sayışı,, başakda dane sayısı, başak sıklığı, üst boğum arası uzunluğu, hektolitre ağırlığı, bin dane ağırlığı, protein oranı, gluten oranı, camsı dane oranı, başaklanma süresi, fizyolojik olum süresi gibi verim ve kalite özellikleri yanında, bayrak yaprak dikliği, yaprak tüylülüğü, yaprak pusluluğu, kılçıklılık gibi yaprak ve başak özellikleri de incelenmiştir.ANK 07/95 (580.4 kg/da), MBVD-8 (530.0 kg/da), ES 96 MBVD-6 (524.6 kg'da) ve ANK 05/95 (506.0 kg/da) gibi makarnalık buğday hatları sulu şartlarda, yine MBVD 8 (34 1.8 kg/da), ES 96 MBVD-6 (304.0 kg/da), ES 95 MBVD-7 (297.4 kg/da) makarnalık buğday hatları kuru şartlarda ümitvar genotipler olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada; m2' de başak sayısı, bitki boyu, başak boyu, üst boğum arası uzunluğu, hektolitre ağırlığı, bin dane ağırlığı, camsı dane oram, başaklanma süresi ve fizyolojik olum süresi, dane verimi ile yüksek oranda olumlu yönde ilişkili özellikler olarak belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Makarnalık buğday, kuru şartlar, sulu şartlar, verim, verim unsurları, kalite özellikleri. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Eray Tulukcu Selçuk Universty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Bayram SADE Jury: Assoc. Prof. Dr. Bayram SADE Asst. Prof. Dr. Ali Safi KIRAL Asst. Prof. Dr. Ali TOPAL This study was conducted to determine the performance of some durum wheat cultivars and lines under rainfed and irrigated conditions in Konya ecological conditions in 1996-1997 crop season. In this study, 8 durum wheat lines and 4 cheecks out of which one was a foreign cheeck, were used. Experimental design was a random complete block design with five replications. In this study, yield and quality charectcristics such as spike number per m, plant height, spike lenght, fertile spikelet number per spike, grain number per spike, spike density, peduncle lenght, test weight, thousand kernel weight, protein and gluten contents, vitritiousness, heading time, physiological ripening, leaf and spike characteristics such as flag leaf erection, leaf hairnes, leaf pubascence, own sitvation were investigated. iiiANK 07/95 (580.4 kg/da), MBVD-8 (530.0 kg/da), ES 96 MBVD-6 (524.6 kg/da) and ANK 05/95 (506.0 kg/da) durum wheat lines for irrigation, conditions MBVD-8 (341.8 kg/da), ES 96 MBVD-6 (304.0 kg/da) ES 95 MBVD-7 (297.4 kg/da) durum wheat lines for rainfed conditions were determined as Promising genotypes. In this study, spike number per m2, plant height, spike lenght, peduncle length, test weight, thousand kernel weight, grain vitreousness, heading date and physiological ripening period were found to have highly significant positive correlation with grain yield. Key Words : Durum wheat, rainfed conditions, irrigation conditions, yield, yield compenents, quality characteristics. IV