Egemenliğin ortaya çıkışı ve sınırlandırılması sürecinde siyasal iktidar tipleri ve cezalandırma yetkisi
The types of political power and authority to punishment in the process of emergence and limitation of sovereignty
  1. Tez No: 786971
  2. Yazar: MEVLÜT ALPER KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET TÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Ülke içinde nihai karar verme yetkisini içeren üstün bir emretme gücü; ülke dışında ise bir devletin bağımsızlığını ve iç işlerine karışılmamasını ifade eden egemenlik, XVI. yüzyılda Batı Avrupa'da ortaya çıkmıştır. Ancak bu tarihten önce de tüm siyasal yapılarda üstün bir emretme gücü bulunmaktadır. Cezalandırma ise insanlık tarihinin başlangıcından itibaren var olan evrensel bir olgudur. Tarih boyunca emretme gücü veya egemenlik hangi yapı tarafından kullanıldıysa cezalandırma yetkisi de aynı yapı tarafından kullanılmıştır. Egemenliğin ortaya çıkmasıyla cezalandırma yetkisi de tamamen devlete geçmiştir. Tarihsel süreçte egemenlik anlayışındaki değişim cezalandırma yetkisinin kullanımını da etkilemiştir. Başlangıçta mutlak ve sınırsız olarak düşünülen egemenlik anlayışı, cezalandırma yetkisinin de ölçüsüz şekilde kullanılmasına sebep olmuştur. Ortaya çıkan kimi olgularla egemenlik anlayışı giderek sınırlandırılırken, cezalandırma da sınırlı bir yetkiye dönüşmüştür. Bu süreçte cezalandırma giderek kamusal bir faaliyete evrilmiş, bedene yönelik cezalar yerini hürriyeti bağlayıcı cezalara bırakmıştır. Bu tez, egemenlik öncesinde, egemenliğin ortaya çıktığı dönemde ve sınırlı egemenlik anlayışına geçişle cezalandırma yetkisinin nasıl değiştiğini konu almaktadır. Egemenlik ile cezalandırma arasındaki bu ilişki, Batı Avrupa'da siyasal iktidarın tarihsel uğrakları üzerinden ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda egemenlik ile cezalandırmanın birbirine koşut olduğu, sınırlı egemenlik anlayışına yaklaşıldıkça cezalandırma yetkisinin sınırlarının da daraldığı sonucuna ulaşılmıştır. Siyasal iktidarın dönüşümüyle cezalandırmaya yüklenen anlamın ve cezalandırma yöntemleri ile tekniklerinin de değiştiği görülmüştür. Anahtar Kelimeler Egemenlik, Cezalandırma, Siyasal İktidar, Modern Devlet, Mutlak Egemenlik, Sınırlı Egemenlik, Suç, Bedensel Ceza, Hürriyeti Bağlayıcı Ceza
Özet (Çeviri)
Sovereignty, which embodies a supreme commandment that includes the final decision-making authority inside a country, and the independence and non-interference to its internal affairs outside a country, emerged in Western Europe in the sixteenth century. However, even before this date, a superior commandment existed in all political entities. Punishment is a universal phenomenon that has existed since the dawn of time. Throughout history, the authority to punishment has been employed by the same entity that has wielded commandment or sovereignty. The authority to punishment shifted entirely to the state with the emergence of sovereignty. The historical evolution of the understanding of sovereignty has also altered the employment of the authority to punishment. The initial idea of sovereignty, which was supposed to be absolute and infinite, also led to excessive consumption of the authority to punishment. While the idea of sovereignty became progressively constrained as new phenomena emerged, punishment became a limited authority. Punishment progressively evolved into a public activity throughout this transition, and body punishments were substituted with libertybinding punishments. The account of this thesis consists of how the authority to punishment changed before the sovereignty, in the period when the sovereignty emerged and with the transition to the concept of limited sovereignty. The relationship between sovereignty and punishment is discussed through the historical moments of political power in Western Europe. The study concludes that sovereignty and punishment are parallel to each other, and the limits of the authority to punishment narrow as the concept of limited sovereignty is developed. As a result of the transformation of political power, it has been observed that the meaning attributed to punishment and the deployed methods and techniques of punishment has changed. Keywords Sovereignty, Punishment, Political Power, Modern State, Absolute Sovereignty, Limited Sovereignty, Crime, Body Punishment, Liberty-Binding Punishment