Farklı oranlarda nano partikül grafen içeren FeCo alaşımının alüminyum ile kaplanabilirliğinin araştırılması
Investigation of aluminum coating of FeCo alloy containing different ratios of nanoparticle graphene
  1. Tez No: 786983
  2. Yazar: MEHMET KÜÇÜKİLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAN MERTGENÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, Toz metalurjisi ve TIG ergitme yöntemleri ile takviyesiz, %3 ve %5 nano boyutlu (3nm) Grafen takviyeli FeCo düşük entropili alaşımı üretilerek 900 ˚C sıcaklık ve 4 saat süre ile kutu alüminyumlama yöntemi kullanılarak kaplama yapılmıştır. Her iki üretim yönteminde de üretimler koruyucu gaz (Argon) atmosferinde gerçekleştirilmiştir. Karakterizasyon işlemlerinde scanning electron microscopy (SEM), energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDS), X-ray diffraction (XRD) ve mikro sertlik ölçümleri kullanılmıştır. Her iki yöntemle de üretilen örnekler YMK tek fazlı kristal yapıya sahiptir. Üretilen numune yüzeylerinde CoFe, CoFe2O4, FeO, Fe3O4 fazları mevcuttur. Kaplanan numune yüzeylerinde ise Co7Fe3Al10, Co2Al5, FeCoAl, FeAl, Fe2Al5, Al2O3 fazları tespit edilmiştir. Kutu alüminyumlama yöntemi ile yapılan kaplama neticesinde kaplama tabaka kalınlıkları 86 µm ile 132 µm arasında değişmektedir. Kaplama ile numunelerin yüzey sertliklerinde 2 katın üzerinde artış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, non-reinforced, 3% and 5% nano-sized (3nm) graphene reinforced FeCo alloy was produced by powder metallurgy and TIG melting methods, and the coating was made using the pack aluminum method at 900 ˚C for 4 hours. In both production methods, the productions were carried out in a shielding gas (Argon) atmosphere. Scanning electron microscopy (SEM), energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDS), X-ray diffraction (XRD) and microhardness measurements were used in characterization processes. Samples produced by both methods have a face-centered cubic (FCC) single-phase crystal structure. There are CoFe, CoFe2O4, FeO, Fe3O4 phases on the produced sample surfaces. Co7Fe3Al10, Co2Al5, FeCoAl, FeAl, Fe2Al5, Al2O3 phases were detected on the coated sample surfaces. The coating layer thicknesses were obtained between 86 µm and 132 µm with the coating made by using the pack aluminizing method. With the coating, it was determined that the surface hardness of the samples increased by more than 2 times.