Grafen oksit nanopartikül katkılı dizel yakıtların dizel motor performansı ve emisyon karakteristiklerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effects of graphene oxide nanoparticle-added diesel fuels on diesel engine performance and emission characteristics
  1. Tez No: 1001870
  2. Yazar: RUKEN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, grafen nano katkısının dizel motorlarda yanma, performans ve emisyon karakteristikleri üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler, tek silindirli, direkt enjeksiyonlu bir dizel motorunda, saf dizel yakıt ve farklı oranlarda grafen nano katkısı (25, 50, 75 ve 100 ppm) içeren yakıt karışımları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Motor testleri 0,3, 1, 2 ve 3 bar ortalama efektif basınç (OEB) koşullarında yürütülmüştür. Yanma analizleri kapsamında silindir içi basınç, net ve kümülatif ısı salınımı ile basınç artış oranı (dp/dφ) parametreleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, grafen nano katkısının düşük ve orta katkı oranlarında yanma sürecini iyileştirdiğini ve özellikle 75 ppm katkı oranında maksimum silindir basıncı ve ısı salınımı değerlerinde belirgin artışlar sağladığını göstermiştir. Daha yüksek katkı oranlarında ise yanma karakteristiklerindeki iyileşmenin sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Emisyon analizlerinde özgül yakıt tüketimi, CO, HC, NOx ve duman koyuluğu parametreleri incelenmiştir. Grafen nano katkısı ile özgül yakıt tüketimi ile CO ve HC emisyonlarında genel olarak azalma gözlenmiş, NOx emisyonlarında ise yük ve katkı oranına bağlı yukarı yönlü değişimler tespit edilmiştir. Duman koyuluğu sonuçları, düşük ve orta yük koşullarında grafen katkısının kurum oluşumunu azalttığını, yüksek yük ve yüksek katkı oranlarında ise artış eğilimi gösterebildiğini ortaya koymuştur. Tüm sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde, 75 ppm grafen nano katkı oranının performans, yanma ve emisyon parametreleri açısından en dengeli ve optimum katkı oranı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of graphene nano-additives on combustion, performance, and emission characteristics of a diesel engine were experimentally investigated. Experiments were conducted on a single-cylinder, direct-injection diesel engine using neat diesel fuel and graphene nano-additive blended fuels at different concentrations (25, 50, 75, and 100 ppm). Engine tests were performed under 0.3, 1, 2, and 3 bar brake mean effective pressure (BMEP) conditions. Combustion analysis was carried out by evaluating in-cylinder pressure, net and cumulative heat release rates, and pressure rise rate (dp/dφ). The results indicated that graphene nano-additives improved the combustion process at low and medium additive concentrations. Notably, the 75 ppm graphene addition resulted in significant increases in maximum in-cylinder pressure and heat release characteristics. However, further increases in additive concentration led to diminishing improvements in combustion behavior. Emission analyses included specific fuel consumption, CO, HC, NOx, and smoke opacity measurements. The addition of graphene nano-additives generally reduced specific fuel consumption as well as CO and HC emissions. NOx emissions increase exhibited variations depending on engine load and additive concentration. Smoke opacity results showed a reduction at low and medium load conditions with graphene addition, whereas higher loads and higher additive concentrations caused an increase in smoke formation. Overall, the experimental results demonstrated that a graphene nano-additive concentration of 75 ppm provides the most balanced improvement in combustion performance and emission characteristics of the diesel engine.