Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerileri ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between classroom management skills emotion regulation skills of preschool teachers
  1. Tez No: 786989
  2. Yazar: DİLEK ÖNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ZEMBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerileri ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel bilgi formu, Dinçer ve Akgün, (2015) tarafından geliştirilen ”Okul öncesi öğretmenleri için sınıf yönetimi becerileri ölçeği“ Gross ve John (2003) tarafından geliştirilmiş Eldeleklioğlu ve Eroğlu (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ”Duygu düzenleme ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmaya 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Anadolu yakasındaki resmi ve özel okullarda görev yapan 281 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Cinsiyet, medeni durum, yaş, öğrenim durumu, mezun olunan bölüm, mesleki deneyim, sınıftaki öğrenci sayısı ve kişi sayısı, çalıştığı kurum türü değişkenlerine göre kullanılan ölçeklerin alt boyutlarında anlamlı farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Çalışmada öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri ve duygu düzenleme becerileri, mesleki beceriler ve bilişsel yeniden değerlendirme ile arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu baskılama boyutu arasında ise negatif yönlü ilişki olduğu saptanmıştır. Öğretmen öğrenci etkileşimi boyutunun, bilişsel yeniden değerlendirme boyutu ile pozitif ve zayıf düzeyli, baskılama alt boyutu arasında ise negatif ve zayıf düzeyli ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Sınıf yönetimi becerileri ile bilişsel yeniden değerlendirme boyutları arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki varken baskılama boyutları arasında negatif yönlü ve zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerilerinin yaş ve mesleki deneyime göre boyutlar arasında farklılık göstermediği ve bakış açılarının benzer olduğu saptanmıştır. Duygu düzenleme becerisi cinsiyete, medeni duruma, yaşa, öğrenim ve mezuniyet durumuna, mesleki deneyime, sınıftaki öğrenci sayısına ve sınıftaki öğretmen sayısına göre farklılık göstermezken, kurum türüne göre baskılama boyutunda özel okullarda çalışanlar lehine yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin sınıf yönetim becerilerinden mesleki ve genel sınıf yönetim becerilerinin yüksek seviyeden çok yüksek seviyelere çıkarılması için çalışmalar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, relational screening model has been used to analyze the relationship between classroom management skills and emotion regulation skills of preschool teachers.“Personal information form”prepared by the researcher,“Classroom management skills scale for preschool teachers”developed by Dinçer and Akgün (2015),“Emotion Regulation scale”developed by Gross and John and translated into Turkish by Eldeklioğlu and Eroğlu (2015) have been used. 281 preschool teachers who worked in private and state schools on the Anatolian side of Istanbul in 2021-2022 academic year took part in this study. It has been studied if meaningful difference in the sub-dimensions of the scales according to the variables; gender, marital status, age, education status, major, job experience, number of students in class, type of institution they are employed by, exists or not. In the study, it was observed that there was a positive relationship between classroom management skills and emotion regulation skills, professional skills and cognitive reassessment whereas there was a negative relationship with these and the magnitude of oppression. It was found out that the magnitude of the student- teacher interaction has a weak positive relationship with the magnitude of cognitive reassessment but a weak negative relationship with oppression sub-dimension. It was discovered that while classroom management skills have a positive moderate relationship between cognitive reassessment magnitude, they have a weak negative relationship with the magnitude of oppression. Moreover, it has been discovered that there is no interdimensional difference in the classroom management skills of preschool teachers in terms of age and, experience and that they have similar viewpoints. It was observed that emotion regulation skill does not differ in terms of gender, marital status, age, educational and professional background and experience, number of students and teachers in class but it was seen that emotion regulation skill in terms of oppression magnitude is higher in teachers who work in private institutions It was recommended that additional work should be done in order to improve teachers professional and general classroom management skills to a higher level.